Yükleniyor...

Bitcoin ETF’leri rayına oturmadı: 500 milyon dolarlık net çıkış!

Geçtiğimiz hafta spot Bitcoin ETF'lerinde 500 milyon dolarlık net çıkış görüldü, ancak Grayscale'in çıkışları günden güne azalmaya başladı.

spot Bitcoin ETF

Geçtiğimiz hafta spot Bitcoin ETF’lerinde 500 milyon dolarlık net çıkış görüldü, ancak Grayscale’in çıkışları günden güne azalmaya başladı.

Ocak ayını kasıp kavuran spot Bitcoin ETF’lerinde rüzgar dinmek üzere. Kripto yatırımcılarının Eylül ayından bu yana beklediği spot Bitcoin ETF’ler, ABD’de işleme başladığı günden bu yana ilgi kaybı yaşadı. Yatırımcılar ETF’lerin beklenildiği kadar etki yaratmadığını düşünmeye başladı.

CoinShares’in hazırladığı raporunda geçtiğimiz hafta spot Bitcoin ETF’lerinden 500 milyon dolarlık net çıkış görüldüğüne dikkat çekildi. Ayrıca rapor, Grayscale’in BTC ETF’inden 2,2 milyar dolarlık net çıkış gerçekleştiğini ifade etti.

spot etf verileri

Spot Bitcoin ETF’ler ile ilgili dikkat çeken veriler

CoinShares, spot Bitcoin ETF’lerin geçtiğimiz haftaki verilerini irdeledi. Rapora göre, spot Bitcoin ETF’leri geçtiğimiz hafta 500 milyon dolarlık net çıkış gördü. Grayscale’in BTC ETF’inde gerçekleşen çıkışlar ise günden güne etkisini kaybetti. Azalan Grayscale çıkışlarını, diğer ETF ürünlerindeki girişler karşıladı.

GRAYSCALE

Yeni piyasaya sürülen spot Bitcoin ETF’lerine geçtiğimiz hafta 1,8 milyar dolarlık giriş gerçekleşti. 11 Ocak 2024 tarihinde başlayan ETF’lerde, o günden bu yana toplam 5,9 milyar dolarlık giriş yaşandı. Girişler güçlü olsa da çıkışların daha keskin olması nedeniyle ETF’lerden toplam 500 milyon dolar çıkış gerçekleşti.

Çıkışlar, ABD’de 409 milyon dolar, İsviçre’de 60 milyon dolar ve Almanya’da 32 milyon dolar şeklinde kayıtlara geçti.

Grayscale’in spot Bitcoin ETF’inden 11 Ocak’tan bu yana 5 milyar dolarlık çıkış gerçekleşti. Genel görünüme bakıldığında, spot Bitcoin ETF’lerinde 11 Ocak’tan bu yana 807 milyon dolarlık çıkış görüldü. Söz konusu çıkış, daha önce vadeli ETF olarak sunulan Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) ürününden kaynaklandı.

CoinShares, tüm giriş ve çıkış verilerini inceleyerek, Grayscale’in eskisi kadar piyasa üzerinde etki etmeyeceğine değindi. Grayscale’in net çıkışları oldukça azalmış durumda.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner