Yükleniyor...

Bitcoin Fiyatı Neden Yükseliyor? Yükseliş Devam Edecek mi?

Lider kripto para birimi Bitcoin 17.

Lider kripto para birimi Bitcoin 17.400 dolar seviyesinin üzerinde fiyatlanmaya devam ederken Ethereum da 1.300 dolar seviyesinin üzerinde yer alıyor. Bitcoin ve Ethereum’da yaşanan bu yükseliş altcoin fiyatlarının da yükselmesini sağlıyor. 

Balinalar BTC Biriktiriyor

FED Başkanı Jerome Powell’ın merkez bankası enflasyonu kontrol altına alana kadar faiz oranlarının artmaya devam edeceği yönündeki şahin yorumlarına rağmen, lider kripto para birimi Bitcoin kazanımlarına devam ediyor. Balinaların Bitcoin alımı gerçekleştirmesi varlığın fiyatını 17 bin doların üstüne taşıdı. Büyük yatırımcıların Bitcoin alımlarının devam etmesi ilerleyen günlerde piyasanın bu güzel tabloda devam edebileceğinin sinyallerini de veriyor. 

Zincir üstü veri sağlayıcı Santiment’in verilerine göre, 1.000 ila 10.000 BTC tutan büyük bitcoin balinalarının birikimleri hızlanmış görünüyor. Geride bıraktığımız son beş gün içinde, bu büyük yatırımcılar bakiyelerine 20.000’den fazla Bitcoin ekleyerek önemli bir birikim trendi haline getirdiler. Bu Bitcoin balinaları şu anda toplam 4,56 milyon BTC’ye sahip. Bu rakam, an itibariyle toplam dolaşımdaki BTC arzının %23,7’sine denk geliyor ve bu birikim, Bitcoin tarafından son iki gün içinde kaydedilen toparlanma eğilimini hesaba katmış olabileceğini düşündürüyor. 

Balinaların gerçekleştirdiği bu birikim, uzun vadeli bir ralliye işaret ediyor ve bu seviyelerde satın alma isteği olduğunu da gösteriyor. Bu da büyük Bitcoin balinalarının dijital varlığın fiyatının dibe vurmuş olabileceğine inandığı anlamına gelebilir. 

Yükseliş Devam Edecek mi? 

Bitcoin, hafta sonu rallisinin önemli teknik seviyelerin üzerine çıkmasının ardından şu anda 17.000 dolar seviyesinin üzerinde rahat bir şekilde işlem görmeye devam ediyor. Mevcut fiyatlarla, dijital varlık 50 günlük hareketli ortalaması olan 17.212 dolar civarında bağlanıyor ve bu da onu tehlikeli bir konuma getiriyor. Bu tür seviyeler, kripto para biriminin fiyatının her iki yönde de hareket edebileceği anamına gelebilir. Dolayısıyla, balinaların BTC biriktirmesi yükseliş trendinin tetikleyicisi olsa da, Bitcoin fiyatında yükselişin devam etmesi ve 50 günlük hareketli ortalamanın üzerinde başarılı bir şekilde fiyatlanması için daha fazla talep olması gerekiyor. Lider kripto para birimi 17.200 dolar seviyesinin altına düşerse, BTC desteği hala 16.600 dolarda bekliyor ve bu rakam Bitcoin’in şu anki değerinden yaklaşık 500 dolar kaybetmesi anlamına gelebilir. Bununla birlikte momentum toparlanırsa Bitcoin hafta sonundan önce 17.500 dolar direncini test edebilir. 

Uzmanlar Ne Diyor? 

Uzman görüşlerine baktığımızda popüler analist Michael Van de Poppe, Bitcoin fiyatının bu ralliyi uzatması için 17.350 doların üzerinde kalması gerektiğini vurgulamış. Bununla birlikte Twitter üzerinde ciddi bir takipçi kitlesine sahip olan il Capo of Crypto, bunun bir yükseliş olmadığını, Bitcoin ve piyasanın çoğunun kırılan destekleri direnç olarak test ettiğini ve bu senaryoyu defalarca gördüğünü belirtti. 

Bitcoin fiyatının 17.200-17.300 dolar seviyesinin üzerinde birkaç günlük kapanış yapması gerektiğini bir süredir söylüyor ve duyuyorduk, bu seviyelerin üzerinde yaşanacak kapanışlar yükselişi devam ettirebileceği gibi bu seviyelerin altında yaşanacak kapanışlar fiyatta geri çekilme yaşatabilir. 

Son olarak Bitcoin’in öncülüğünde yükselen kripto para piyasasında son 24 saatte en çok değer kazanan varlık %6,49 ile MINA olurken, %5,77 ile WOO Network ve %3,23 ile XRP oldu. 

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner