Yükleniyor...

Bitcoin Fiyatı Son Ayda en Yüksek Seviyede

Bu hafta 1,836$'a kadar düştükten sonra, bitcoin fiyatı yeniden tüm zamanların en yüksek seviyesine doğru yükselişe geçti.

bitcoin 2007769 640

Bu hafta 1,836$’a kadar düştükten sonra, bitcoin fiyatı yeniden tüm zamanların en yüksek seviyesine doğru yükselişe geçti.

CoinDesk Bitcoin Fiyat İndeksi

CoinDesk’in Bitcoin Fiyat İndeksi’ne (BFI) göre; bitcoin fiyatı bugün, 23 Haziran’dan bu yana BFİ’de görülen en yüksek fiyatı ve 11 Haziran’da ulaştığı tüm zamanların en yüksek fiyatı olan 3,025$’dan yalnızca 300$ eksik olarak 2,730$’a tekrar yükseldi.

Peki, trader’ları ne cezbediyor?

Genel olarak, analistler; düzelmenin beklenen BIP 91 isimli kodun ‘lock in’ geliştirmesiyle teşvik edilen bitcoin’in teknoloji yol haritasındaki iyileştirmelerden kaynaklandığını öne sürüyor.

Segwit2x derecelendirmesi önerisine ön ayak olacak bu kod parçası, BIP 91, bitcoin blok zincirini Segregated Witness(SegWit)’i destekleyecek şekilde geliştirebilir ve böylece bu ağın işlem kapasitesini arttırabilir.

Yayın aşamasında, geliştirmeye kilitlenebilmek için; neredeyse ekstra 20 blok daha BIP 91’e sinyal göndermek gerekiyor. Bu noktada, BIP 91; akvite edilmesinden önce 336 blokluk bir müsamaha periyoduna girecek.

Bu noktadan sonra komplikasyonlar artıyor çünkü kodun çalıştırılmasına bağlı olarak bazı durumlarda SegWit aktive edilemiyor olabilir.

Spekülatör’ün Zevki

Ancak, pozitif duygusallık; kıyametten ve pazarı haftalarca sallayan münakaşanın kasvetinden bir kısa kopuş sundu.

Bitcoin’in yükselmesiyle, bugün bildirilen piyasa tekelleşmesi değerlerinde ilk 30’daki tüm değerlerle, tüm dijital para birimi piyasalarındaki fiyatlar benzer şekilde yükseldi. Ancak, tüccarların, yatırımların durumlarını; bitcoin derecelendirmesi tekliflerine göre menzillendirmek gibi bir huyları göz önüne alınırsa, fiyattaki artış aslında pek çok kişi için şaşırtıcı değildi.

Iqbal Gandham, sosyal alış satış firması eToro’nun genel müdürü, aktivitelerin pek çoğunun pozitif duygusallık sonucu olabileceğini öne sürdü.

Aynı zamanda, neler olup olmayacağı konusundaki güçlü inançtan da ayrıştırılabileceğini ekledi.
”Segwit, blok boyutu artıyor ve bunu sağlayan çeşitli mekanizmalar, açıklık ve açık yön isteme noktasında olan tüccarlar için anlaşılması zor oldu” dedi. ”Şimdi bunu elde etmiş olabiliriz.”
Böylelikle, Kevin Zhou, bir tüccar ve dijital alış satış fonu Galois Capital’de pazar analisti, BIP 91’deki gelişmeyi, fiyat artışına yordu.

Özellikle, tüccarların; (yılın ileriki zamanlarında hala mümkün olsa da) bitcoin’in iki rakip varlığa dönüşmesi olasılığının azalmasına ve SegWit’in getireceği artan kapasitesine cevap verdiklerini söyledi.

”Zincir ayrılığı olup olmayacağı konusundaki azalan belirsizlik değil sadece, aynı zamanda alış satışların zincir ayrılığını ne şekilde ele alacağı konusundaki azalan belirsizlik ve de bununla beraber gelen sorunlar(örneğin; replay atakları, reorg riski, margin boşlukları vb.)” dedi.

Ayrılık Hayaleti Süregeliyor

Düşük bi olasılık olsa dahi, dercelendirme münakaşalarındaki gerilim; yılın ileriki zamanlarında tekrar su yüzüne çıkmak üzere uykuya geçebilir.

Blok boyutu yükseltilmezse, büyük miner’ların ayrı bir blok zincirine çatallanma tehdidi süregelirken, gerilimlerin tekrar ortaya çıkabileceği sonbahara kadar bu tartışmanın sessiz kalacağı mümkün gözüküyor.

Segwit2x teklifi ışığında, startup ve miner’lardan oluşan büyük bir grup, Segwit aktive edildikten üç ay sonra meydana gelebilecek 2 MB’lık hard fork üzerinde anlaştı.

Geliştiriciler, bu fikrin tehlikeli ve riskli olduğunu söyleyerek fikri yumuşatmaya çalıştı.
Kimileri kısa dönem pozitifliğe ve etkisine vurgu yapsa da, bu gerçekten pazarın ne kadar haberdar olduğu belirsiz.

”Hala Segwit2x’in ‘2x’ kısmının pazar tarafından kabul edilip edilmeyeceği konusunda endişelenmek zorunda olsak da, en azından SegWit yarısı için böyle bir ayrım olası gözükmüyor” diye belirtti Zhou.

Aynı şekilde, Arthur Hayes, bitcoin ağırlıklı alış satış firması BitMEX CEO’su, ağın; SegWit’i birkaç gün sonra aktive etmesiyle beraber bitcoin’in yeniden tüm zamanların en yüksek rakamlarına ulaşacağını öne sürmeye kadar gitti.

”Bu yaz başlarında 3,000$’ı geçmememizin sebebi, UASF hayaletidir(ve de bir bitcoin ayrımı). Bu yol engeli kaldırıldığına ve Segwit aktive edildiğine göre sisteme para akacaktır.” dedi.

Hayes şu şekilde bitirdi:
”bitcoin’in ne halde olacağı konusunda çekinceleri oldukları için kenarda oturmayı seçenler, intikam arzusuyla tekrar gerş dönecekler.”

Kaynak: Coindesk

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner