Yükleniyor...

Bitcoin’in Fiyatının 10.000 Doları Aşmasını Engelleyen 3 Faktör

Coin360'ın verilerine göre, Bitcoin, son 1 ayda yüzde 35'e yakın değer kazandı ve yükseliş devam ediyor.

Bitcoinin Fiyatı BTC

Coin360’ın verilerine göre, Bitcoin, son 1 ayda yüzde 35’e yakın değer kazandı ve yükseliş devam ediyor. Ancak en büyük kripto para henüz 10.000 dolar sınırını aşabilmiş değil. Peki, Bitcoin’in fiyatının 10.0000 dolara çıkmasını engelleyen faktörler neler?

1) 9.580 Dolardaki Direnç

2020 için oldukça iyimser olan Bitcoin boğaları, en büyük kripto paranın fiyatını yükseltmek için ellerinden geleni yapıyorlar ve en büyük kripto para bu çabaya yılın ilk ayında yüzde 30’dan fazla yükselerek cevap verdi ancak 9.500 dolar seviyesindeki güçlü direnç bir türlü kırılabilmiş değil.

Bitcoin’in 10.000 doları aşmasının önündeki en büyük engellerden biri, 2019’un Ekim ayının en yüksek seviyesi olan 9.580 dolardan güçlü bir şekilde geri dönmesinden kaynaklanıyor olabilir. Geçtiğimiz günlerde 7 aylık düşen kanaldan çıkan Bitcoin, henüz Ekim ayının en yüksek seviyesini yakalayamadı. Dahası, bu fiyat noktasını test ettiğinde güçlü bir satış baskısı ile karşı karşıya kaldı ve 10.000 dolardan daha da uzaklaştı.

Geçen yıl 9.580 dolar özellikle boğaların beş haline rakamlara geçmek için çalıştıkları dönemde güçlü bir direnç olarak hareket etti. Boğaların bu seviyeyi kırabilmeleri için güçlü bir sıçrama yapması gerekiyor.

2) Tesla’nın Hisse Fiyatlarındaki Büyük Artış

Bitcoin’in 10.000 doları aşmasını engelleyen bir diğer faktör Elon Musk’un elektrikli otomobil şirketi Tesla’nın heyecan verici teknolojisi olabilir. Evet, ilginç gelebilir ancak son zamanlarda yatırımcıların Bitcoin’deki sermayelerini çekerek elektrikli araçlarıyla iddialı bir çıkış yapan Tesla’ya yönelmiş olabilecekleri üzerinde duruluyor.

Elektrikli araç ve elektrikli araç motor parçaları tasarlayan, üreten ve satan Amerikan şirketinin hisse fiyatları, Bitcoin’e kıyasla daha fazla değer kazandı. Analistler, Elon Musk’ın şirketinin hisse fiyatlarının yıl sonuna kadar 10’a katlayarak 6.000 dolara çıkacağını iddia ediyor.

3) Bakkt Bitcoin Opsiyonlarındaki Düşük Hacim

Bitcoin vadeli işlem platformu Bakkt, Bitcoin’de fiziksel olarak düzenlenmiş sözleşme yapmak isteyen kurumsal yatırımcılara hizmet sunuyor. Bu nedenle Bakkt opsiyonlarının hacmi Bitcoin için önemli bir gösterge olarak kabul ediliyor.

Son zamanlarda borsaya olan talep son derece düşük ve bu, Bitcoin vadeli işlemlerine yönelik kurumsal yatırımcı ilgisinin çok zayıf olmasından kaynaklanıyor. Özellikle son 10 günlük hacim grafiğine bakıldığında, opsiyonların hacminin sıfır olduğu görülebilir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner