Yükleniyor...

Bitcoin Fiyatının Son Zamanlardaki İstikrarı Üzerine

Bitcoin fiyatlarındaki dalgalanmalar, son zamanlarda, 2013 yılına göre oldukça azalmış durumda.

Bitcoin fiyatlarındaki dalgalanmalar, son zamanlarda, 2013 yılına göre oldukça azalmış durumda. Bitcoin fiyatındaki bu son zamanlardaki istikrarın nedenlerini şu şekilde sıralayabiliriz: medyanın Bitcoin’e olan desteği, Bitcoin pazarının ve bu bilincin gelişmesi, Bitcoin ağının olgunlaşması.

Bitcoin fiyatlarının 2013 yılındaki gibi oldukça dalgalı bir şekilde seyretmesi, elbette bu alanda yatırım yapacak olanlar için büyük bir risk taşıyordu. Bir gün içinde %50’lik bir kazanç elde edebilir, ancak aynı gün içinde tüm kazandıklarınızı kaybedebilirdiniz de. 2014 yılına girdiğimizden bu yana, medyanın Bitcoin üzerine yaptığı haberlerde gözle görünür bir iyileşme mevcut. Böylece Bitcoin ağı da belirli bir olgunluğa erişerek ağını geliştirmeye ve genişletmeye devam edebildi. Bitcoin fiyatı son zamanlarda belirli bir işlem aralığında sıkışmış durumda.

Bitcoin, geleneksel para birimlerine göre daha tam olarak insanlar tarafından sindirilmemiş durumda. Önceden yaşanan dalgalanmaların küçük bir nedeni olarak bunu gösterebilmemiz mümkün. Fakat son iki haftadır, Bitcoin fiyatları istikrarlı bir şekilde seyir etmekte. Bunun nedeni, çoğu  Bitcoin yatırımcısının, olası dalgalanmalardan etkilenmemek için ve alım-satım fiyatlarına güvenilirliğini ölçmek için, Bitcoinlerini elden çıkarmamalarıdır.

Aşağıdaki grafikte gördüğünüz üzere, Bitcoin fiyatı 7 Ocak 2014 tarihinden itibaren oldukça istikrarlı bir şekilde seyir etmekte ve bu da Bitcoin fiyatının iyi korunduğuna bir işaret.

bitcoin_stability

Bitcoin’in medyadaki haberlerden oldukça etkilendiğini görüyoruz. Çin’in, Bitcoin hakkındaki olumsuz görüşleri ardından Bitcoin fiyatı düşmüş, fakat yine öncelerde Zynga’nın Bitcoin’i ödeme sistemi olarak test etmesiyle fiyatlar 1000 dolar seviyesini görmüştü. Bitcoin’in bu tür spekülasyonlardan kurtulması ve medyanın zalim oyunlarına kurban gitmemesi için, Bitcoin ağında daha çok satıcının bulunması ve Bitcoin fiyatının sabit bir fiyatta dengelenmesi gerekiyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner