Yükleniyor...

Bitcoin Hakimiyet Oranı ile Twitter İlişkisi

Bitcoin’den bahseden tweet'ler altcoinlerden bahsedenlerin çok ötesinde.

bitcoin 5

Bitcoin’den bahseden tweet’ler altcoinlerden bahsedenlerin çok ötesinde. Twitter ve piyasa değeri sıralamaları arasında büyük bir paralellik bulunuyor. En son verilere göre, Bitcoin’in Twitter’daki tweet sayısıyla popülerliğinin oranı piyasa değeri ile de orantılı.

26 Mayıs’ta Bitcoin için toplamda 26 bin 778 adet tweet atılmış. Ethereum (ETH), XRP, Litecoin (LTC), Tezos (XTZ), EOS (EOS) ve Chainlink (LINK) de dahil olmak üzere diğer kripto para birimleri içinse 13 bin tweet atılmış. Toplam 39 bin tweet’ten Bitcoin’in payı yüzde 68 civarında. Bu arada, CoinMarketCap‘ten elde edilen verilere göre yazının yazıldığı sırada Bitcoin’in hakimiyet oranı yüzde 65,7 idi.

Piyasa değeri, oluşturulan bir kripto para biriminin değerini ifade eder. Bitcoin her zaman aslan payını elinde tutmadı – örneğin, Ocak 2018’de, “hakimiyeti” sadece yüzde 32 civarındaydı. Ancak şimdi, hakimiyet ve tweet sayıları arasındaki benzerlik dikkat çekici. Piyasa değeri yüzde 8,4 olan ETH, tweet’lerin yaklaşık yüzde 17’sini alırken, XRP yüzde 8’lik tweet oranıyla yüzde 3,5’lik bir egemenliğe sahip.

Bitcoin’in Twitter’daki bu önemi, Mart çöküşünden bu yana yükseliyor, altcoin ise çok yıllı düşük seviyelere göre ters düşüyor.

Hard Fork’lar Kaybediyor

Bitcoin Cash’in (BCH) hakimiyet oranı yüzde 1.7 civarında ve 26 Mayıs’ta tweet’lerin yaklaşık yüzde 2.4’ünü aldı. Bitcoin SV (BSV) sadece 110 tweet gördü. Hakimiyet oranı ise yüzde 1.4 idi. Cointelegraph’ın bildirdiği gibi, BCH şu anda BTC’ye karşı tüm zamanların en düşük seviyelerinde işlem görüyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner