Yükleniyor...

Bitcoin Halving’e 4 Gün Kala, BTC Fiyatı Yükselmeye Devam Ediyor

Her 4 yılda ve 210.

halvinge 4 gun kala bitcoin yukselmeye devam ediyor

Her 4 yılda ve 210.000 blokta bir gerçekleşen Bitcoin (BTC) yarılanmasına sadece 4 gün kaldı. Kripto piyasasında dengeleri değiştirebilecek bu yarılanmayı birçok kişi yakından takip ediyor

Bitcoin fiyatı son 24 saat içerisinde %6’dan fazla değer kazandı ve yazım itibari ile 9.827 dolar seviyesinden işlem görüyor. Özellikle son birkaç gün içinde defalarca test edip her seferinde ret yediği direnç seviyelerini geçen lider kripto varlık, koronavirüs pandemesinin ortasında rekor bir artış kaydetti.

4 gün sonra gerçekleşecek olan yarılanma ile birlikte Bitcoin madencileri, madencilik donanımlarını da daha verimli hale getirmek zorunda kalacak. Şu anda birçok büyük madenci tarafından kullanılan ve Bitmain tarafından üretilen S9 modeli, artan karma oranı, madencilik zorluğu düşünüldüğünde, rekabeti karşılamak için yükseltilmesi gerekecek.

Bu süreçte son yıllarda madencilik endüstrisine hâkim olan Çin’den daha fazla kurumsal madencinin çıkması muhtemel olarak görülüyor. Petrol endüstrisinin de kârlı olmadığı kanıtlanan bu günlerde, bazı petrol ve gaz şirketlerinin BTC madenciliği ile zararlarını telafi etme yoluna gideceği son günlerde sıklıkla dile getiriliyor.

10 yıl önce oluşturulan Bitcoin’de, başlangıçta blok ödülü her on dakika içinde ve blok başına 50 BTC olarak ayarlandı. İlk olarak 210.000. blokta yarılanan lider kripto varlığın madencilik ödülü 25 BTC seviyesine düştü ve daha sonra gelen yarılanmalar ile birlikte, blok başına verilen ödül her seferinde yarıya düştü ve madencilik de bu doğrultu da gün geçtikçe zorlaşmaya başladı.

21 milyon adet ile sınırlı olan Bitcoin’de bu süreç, lider kripto varlığın tamamı çıkarılana kadar her 210.000 blokta bir gerçekleşmeye devam edecek.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner