Yükleniyor...

Bitcoin Hashrate’i Son 3 Ayın En Yüksek Seviyesine Ulaştı

Bitcoin hashrate'i birkaç ay içinde, madencilerin ayı piyasası nedeniyle ayakta kalmak için uğraştıklarında 32 milyon TH/s'nin biraz altına düştükten sonra iyileşmeye başladı.

Bitcoin Hashrate

Bitcoin hashrate’i birkaç ay içinde, madencilerin ayı piyasası nedeniyle ayakta kalmak için uğraştıklarında 32 milyon TH/s’nin biraz altına düştükten sonra iyileşmeye başladı. Kripto para biriminin fiyatı henüz tam olarak iyileşmediyse de madencilerin Bitcoin’e yeniden güven duymaya başladığı görülüyor.

Bitcoin Hashrate’i Yüzde 35 Arttı

Geçtiğimiz yılın kasım ayında Bitcoin hashrate’i, kripto para biriminin fiyatının toparlanmaya başlamasından önce yıl sonuna kadar 6.000 dolardan 3.200 dolara düşmesiyle düştü. Fiyat düşüşü nedeniyle çoğu madenci ayakta kalmak için mücadele etmeye başladı ve sonunda donanımlarının kapatmak zorunda kaldılar. Bu da, zorluk düşüşünü önemli ölçüde artırdı. Öncü kripto para biriminin fiyatı düzelmeye başladığında ve 4.000 doların üstüne çıktığında madenciler donanımlarını yeniden açmaya başladı. Kısa süre sonra, BTC’nin madencilik zorluğu yüzde 10 artış göstererek ayı pazarının neden olduğu aylarca süren düşüş eğilimini kırdı. Şu anda mevcut veriler Bitcoin hashrate’inin son dönemdeki düşük değerinden yaklaşık yüzde 35 arttığını gösteriyor.

Bitcoin fiyatı son bir haftadır 4.036 dolar ila 3.546 dolar arasında gidip geliyor. Haberi hazırladığımız sırada öncü kripto para biriminin fiyatı 3.654 dolar. Kripto paranın toplam piyasa değeri ise 64 milyar dolar seviyesinde. Çoğu madencinin şu anda perakende elektrik fiyatları ödeyerek kâr elde edip edemediği açık olmasa da mevcut koşullarda sadece büyük ölçekli madencilik faaliyetleri ayakta kalabiliyor. Blockchain araştırma firması Diar’ın Ekim ayında yayınladığı bir rapora göre, enerji maliyetlerine katlanması ve Bitcoin fiyatının 6.400 dolar seviyesine gelmesiyle madencilik kârsız hale geldi.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner