Yükleniyor...

Çinliler 2019 Bitcoin Boğa Koşusunu Tetikleyebilirler

Son birkaç ayda Çin'den sermaye çıkış oranları arttı.

Çinliler 2019 Bitcoin Boğa Koşusu

Son birkaç ayda Çin’den sermaye çıkış oranları arttı. Dünyanın en katı şekilde düzenlenmiş yargı bölgelerinden olan Çin vatandaşlarının finansal hareket kısıtlamalarını aşmanın yollarını arıyorlar ve bunun için kripto paralar onlara daha önce görülmemiş fırsatlar sunuyor.

Şu anda Çin, dünyanın en büyük ekonomisinin sunduğu en katı sermaye kısıtlamalarına sahip. Düzenlemelere göre, bireylerin ülke dışına 50 bin ABD dolarından fazla para çıkarmalarına izin verilmiyor. Şirketlerin yalnızca yetkililerden onay olarak diğer para birimleri için Çin Yuan’ı takas etmelerine izin veriliyor. Tüm bunlar Çin sanayileşmesinin ulusal güven ve kıt yabancı rezervlerin korunumu ilkesinde geliştirilen kurallar. Eleştirmenlerde bu tür sermaye kısıtlamalarının zengin Çinli vatandaşlarını zorla ülkede ikamet etmeye zorladığını ve varlıklarını kaybetme tehditi ile komünist parti çizgisinde kalmaya zorladığını öne sürüyorlar.

Uygulamada Çin hükümetinin bu düzenlemelerinin etkili ve kapsamlı bir şekilde uygulanmasının bir sınırı bulunuyor. Geçtiğimiz 10 yıl boyunca çok sayıda Çinli’nin paralarını yurtdışına çıkarmanın bir yolunu buldukları görüldü. Özellikle birçok Çinli’nin iyi finanse edilen İsviçre banka hesaplarına sahip olduğu belirtiliyor. Muazzam gözetim ve denetim mekanizmasına sahip olan merkezi hükümet, vatandaşlarının 50 bin ABD dolarının üzerindeki paralarını ülke dışına çıkarmak için çeşitli gayriresmi olan yolları kullandıklarından habersiz gibi duruyor. Bir ülkede yabancı rezervlerin tükenmesi ihtimalinin yüksek olması durumu büyük bir ekonomik çöküşe neden olabilir, ancak Çin 1 trilyon doların üzerinde Amerikan tahviliyle bu tür bir senaryodan oldukça uzak. Bu durumda kripto paralara olan yönelmenin önünü açıyor.

Özgürlüğün Anahtarı Kripto Paralar

Geçen ayki Çin ticaret verilerine göre, sermaye çıkışlarının önemli düzeyde arttığı görülüyor. Bu seviyedeki bir artışın son görüldüğü dönemde Bitcoin 200 dolardı ve Çinli trader’lar ve ihracatçıların ülke dışına para çıkarmak için Bitcoin’e yönelmeleri sonrası kripto para birimi tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 20 bin doları gördü. Bir bakıma Çinliler oldukça güçlü bir Bitcoin boğa koşusunu başlatmış oldular. Geçen ayki ticaret verilerine ve Yuan’ın şu anki yükselişinden yola çıkarak önümüzdeki birkaç ay içinde Çin parasının yeni bir Bitcoin boğa koşusunun başlayacağının habercisi olabileceği kuvvetle muhtemel.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner