Yükleniyor...

Bitcoin’in (BTC) Harcadığı Enerji, Türkiye’nin Elektrik Kullanımının %40’ını Aştı

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), fiyatının yanı sıra tükettiği enerji miktarıyla da sürekli gündemde.

bitcoin in btc harcadigi enerji turkiyenin elektrik kullaniminin yuzde 40 ini asti

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), fiyatının yanı sıra tükettiği enerji miktarıyla da sürekli gündemde. Özellike de Bitcoin karşıtı olan kesim, bu argümanı sıklıkla kullanarak kripto para biriminin dünyaya zarar verdiğini dile getiriyor. Hatta Bitcoin savunucularından Dan Held’in bu konuda Bitcoin’i koruyan bir içeriği de bulunuyor.

BBC’nin haberine göre Bitcoin üretimi için kullanılan bilgisayarların bir yılda harcadığı enerji, Türkiye’nin yıllık elektrik tüketiminin yüzde 40’ını geçmiş durumda. Bilindiği üzere BTC üretimi bilgisayarlar ve işlemciler tarafından karmaşık hesaplamalar ile gerçekleştiriliyor. Bu bilgisayarlar da ciddi oranlarda enerji harcıyor.

116892627 bc66cd8de5 cf2e 4fb0 ba22 e6dfb9f2951c nc

Hali hazırda geçtiğimiz günlerde sağlanan bir veriye göre de Bitcoin için harcanan enerji, Arjantin’in tükettiği elektriği geçmiş durumda. Araştırmalara göre Bitcoin bir ülke olsaydı, dünyada en çok elektrik tüketen 30. ülke konumunda bulunacaktı.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner