Yükleniyor...

Bitcoin, İspanya Meclisinde! Milletvekillerine BTC Dağıtıldı

Bir İspanyol kripto para birimi şirketi, İspanyol milletvekillerine Bitcoin gönderdi.

ispanyol milletvekillerine bitcoin dagitildi

Bir İspanyol kripto para birimi şirketi, İspanyol milletvekillerine Bitcoin gönderdi. Proje, ABD milletvekillerine dijital para birimi hakkında bilgi vermek için bir eğitim kampanyası olan ‘Crypto for Congress’e benziyor.

Bu haftanın başlarında, Dijital Ticaret Odası her ABD temsilcisi ve senatörüne 50 dolar Bitcoin gönderdi. Şimdi, İspanyol kripto para birimi savunucuları da harekete geçiyor.

İspanyol gazetesi ABC, İspanya’nın alt meclisindeki 350 milletvekilinin, Milletvekilleri Kongresi sırasında teknoloji platformu Tutellus ve kripto para haber, sitesi tarafından bir kampanya kapsamında 1 Euro değerinde Bitcoin aldığı bildirildi.

Fikir, bir tesadüf olup olmadığı belli olmasa da, ABD’de yapılan kampanyaya benziyor.

ABD’de yapılan kampanyada ise her kişiye 50 dolarlık Bitcoin gönderilmişti, amaç kanun yapıcıların kripto paranın gerçekte nasıl çalıştığını anlamalarına yardımcı olmaktı. Paranın yanında Bitcoin ile ilgili bir dizi eğitim aracı da beraberinde gitti.

Benzer şekilde, Tutellus’un kurucusu Miguel Caballero, “Muhtemelen  birçoğunuzun kripto para birimlerinin kullanımında bazı deneyimleri var, ancak yeni paraya henüz aşina olmayanların da bu fırsata sahip olmasını istiyoruz” dedi.

Türkiye’den Sonra İspanya 

Euro bölgesi üyesi İspanya için bu giderek daha önemli hale geliyor. Avrupa Merkez Bankası başkanı Christine Lagarde, geçen hafta AMB’nin “dijital euro çıkarmaya hazır olması gerektiğini” söyledi. Duyuru, dijital euro kullanımının neye benzeyeceğine dair kapsamlı bir raporun yayınlanması zamanında geldi; halka açık istişareler 12 Ekim’de başlıyor.

Caballero, “Ufuktaki dijital bir euro ile, vatandaşlarımızın temsilcileri olarak milletvekillerimizin, kripto para birimlerinin yararları ve risklerinin farkında olması gerektiğine inanıyoruz” dedi.

İspanyol yasa koyucuların da kendi seçmenlerine ayak uydurmaları gerekiyor. Türkiye’den sonra İspanya, Statista Küresel Tüketici Anketi’ne göre ABD’deki %7 oran ile karşılaştırıldığında; %10 oran ile Avrupa’da en yüksek kripto para benimseme oranlarından birine sahip.

ABD’nin kampanyasının, en azından ilk bakışta, İspanyol kampanyasına göre yasa koyucuların tavırları üzerinde bir etkisi olma ihtimali daha yüksek görünüyor. 50 dolarlık Bitcoin, ticaret platformlarında denemek veya bir şeyler satın almak için kullanmak için en azından yeterli. Bununla birlikte, İspanyol milletvekillerinin alması gereken tek bir euro değeri, şu anda 3,50 doların (2,96 euro) üzerinde olan ortalama Bitcoin işlem ücretini bile karşılamıyor.

Yine de bu hareket merak uyandırabilir. Ve kim bilir? Belki de bu, İspanya milletvekillerinin Bitcoin’in benimsemesinin ilk adımıdır.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner