Yükleniyor...

Bitcoin Kimin? Bitcoin Sahibi Kimdir?

Bitcoin, Satoshi Nakamoto adını kullanmış bilinmeyen bir kişi veya grup tarafından 2008'de icat edilmiş bir kripto paradır.

bitcoin sahibi kimdir

Bitcoin, Satoshi Nakamoto adını kullanmış bilinmeyen bir kişi veya grup tarafından 2008’de icat edilmiş bir kripto paradır. Bitcoin, herhangi bir merkez bankasına veya tek bir yöneticiye bağlı değildir.

Satoshi Nakamoto, Bitcoin’in yaratıcısı olarak bilinen kişi veya grupların kullandığı takma isimdir. Satoshi Nakamoto bir tek kişi olabileceği gibi birden fazla kişinin kullandığı bir takma isim de olabilir. Aralık 2010’a kadar Bitcoin’in geliştirilmesinde aktif bir rol oynamıştır. Kim olduğu hâlâ bilinmeyen Nakamoto’nun, 5 Nisan 1975 doğumlu Japonya’da yaşayan bir adam olduğu iddia edilmiştir. Bazı iddialara göre ise İngilizceyi kusursuz kullanması ve Bitcoin yazılımının Japonca değil de İngilizce olarak yayınlanmış olması, Japon olma olasılığını ortadan kaldırmaktadır.

bitcoin sahibi kimdir 1

Satoshi Nakamoto’nun yaklaşık 1 milyon adet Bitcoin’e sahip olduğu tahmin ediliyor. Çalışmasına 2007 yılında sistemin kodlarını yazarak başlayan Nakamoto, 2008’in Ekim ayında metzdowd.com adlı sitede bir yazı yayımladı. Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System adlı yazıda, elektronik para birimi olarak adlandırdığı Bitcoin’i anlattı. Ocak 2009’da Bitcoin ağını başlatan, kripto para biriminin ilk adımlarının atıldığı Bitcoin yazılımını yayınladı. 9 Ocak 2009’da ise yazılımın düzenlenmiş versiyonu Bitcoin 0.1’i yayınladı. Nakamoto, 2010’un ortalarına kadar diğer yazılımcılarla birlikte Bitcoin yazılımını geliştirmeye devam etti.

Bitcoin’in yaratıcısının hakkında bilinmeyen birçok nokta bulunmaktadır. Bu noktalardan birisi de Bitcoin’i oluştururken ve geliştirirken hangi işletim sistemini kullandığıdır. 

Nakamoto teknik konularda görüşürken kişisel bilgilerini açıklamamıştır. Bankacılık ve kesirli rezerv kredileri konusunda bazı yorumlar yapmıştır.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner