Yükleniyor...

Bitcoin Kısa, Orta ve Uzun Vadeli Teknik Analizi (6 Ocak 2020)

Bitcoin günlük grafiği logaritmik ölçekte aşağıda gösterilmiştir.

Bitcoin Fiyat Analizi 1

Bitcoin günlük grafiği logaritmik ölçekte aşağıda gösterilmiştir. Günlük grafikte düşen kırmızı kanal orta çizgisi üzerinde kapanışların gelmesi durumunda kanal üst çizgisi seviyelerine kadar kısa vadeli yükselişin devam etmesi beklenebilir. Bu seviye de 8800 dolar civarlarında.

Aşağıdaki grafikte siyah renkte gösterilen yükselen trend çizgisi 2015 Ağustos ve 2019 Şubat diplerinden geçen uzun vadeli yükselen trend çizgisidir. Bu çizgi geçtiğimiz haftalarda iki kez kırıldı ancak fiyat tekrar kendini bu trend çizgisinin üstüne atmış durumda.

Diğer taraftan grafikte kırmızı renkte gösterilen düşen kanal orta çizgisinin hemen üzerinde yer alan siyah çizginin son kısa vadeli yükselişte yaklaşık 7600 dolar seviyesinde direnç gösterdiği açıktır. Dolayısıyla 7600 üzerinde kapanışlarda sırasıyla 7900, 8450 ve 8800 dolar seviyeleri hedeflenebilir. Ancak; orta vadeye yayılan bir yükselişten bahsedebilmemiz için logaritmik ölçeğe göre 8800 dolar seviyelerinden geçen ve 13800 dolardan gelen düşen kanal üst çizgisinin üzerinde kapanışların gelmesi gerekir.

7300 altında kapanışlarda ise sırasıyla 6900, 6470 ve 6150 dolar seviyeleri gündeme gelecektir.

Tam boyutta görüntülemek için üstüne tıklayın/dokunun

Diğer taraftan çok daha kısa vadede aşağıdaki grafikte gösterilen daha az eğimli düşen bir kanal hareketi de devam ediyor. Bugünkü yükselişte test edilen 7550-7600 dolar seviyesi bu kanalın üst çizgisi seviyeleri olması açısından önemli. Bu seviyeler, aynı zamanda bollinger bands üst çizgisi seviyesi. Bu nedenle, kısa vadede 7600 dolar seviyesi kritik derecede önemli görünüyor. Bu seviyenin üzerinde yukarıda belirtilen direnç seviyelerine doğru hızlı bir yükseliş gündeme gelebilir.

Tam boyutta görüntülemek için üstüne tıklayın/dokunun

KISA VADEDE İNDİKATÖRLERİN DURUMU

Aşağıdaki grafikte MACD, RSI ve ADX indikatörleri gösterilmiştir. Eğer 6 Ocak 2020 itibariyle kapanış 7550 ve daha üzerinde gelecek olursa MACD nin histogram çizgisi de kendi içindeki bir düşen trend çizgisinin üzerine çıkmış olacak. Bu durumda ADX’in de şu an bulunduğu 15’li seviyelerden yönünü yukarı çevirmesi beklenebilir. Ancak, ADX’in şu anki değerine baktığımızda, 20 seviyesinin altında olması yatay piyasanın bir süre daha devam etme ihtimalinin yüksek olduğunu gösteriyor.

Tam boyutta görüntülemek için üstüne tıklayın/dokunun

Özetle kısa vadede bitcoin’in gelmiş olduğu 7550 dolar seviyesinin çok önemli bir direnç seviyesi olması (yukarıda açıklanmış olan birkaç açıdan elde edilebilen) ve indikatörlerin bulunduğu seviyeler dikkate alındığında, bu seviyelerden bir geri dönüş olma ihtimali yüksektir ancak tabi ki kesin değildir. Eğer 7550-7600 seviyesinin üzerine çıkabilir ve o seviyelerde kalabilirse 7900, 8450 ve 8800 dolar seviyeleri gündeme gelir. 7300 dolar altında ise 6900, 6477 ve 6150 dolar seviyeleri hedeflenecektir.

ORTA VE UZUN VADELİ ANALİZ

Aşağıdaki grafikte btcusd fiyatı haftalık bazda logaritmik ölçekte gösterilmiştir. Siyah yükselen trend çizgisi üzerinde kalması önemli. Bunun için 7300 altında haftalık kapanış gelmemesi gerekiyor. 7300 altında haftalık kapanışların gelmesi durumunda yaklaşık 6000 dolar seviyelerinde fibonacci kanal desteği gündeme gelecektir.

Tam boyutta görüntülemek için üstüne tıklayın/dokunun

ORTA VE UZUN VADEDE İNDİKATÖRLER

Haftalık grafikte MACD, RSI ve ADX aşağıdaki grafikte gösterilmiştir. MACD’nin histogram çizgisi negatif bölgede ancak eğimi pozitif olarak görülebiliyor. Ancak, MACD histogram çizgisinin pozitif eğimi çok da yüksek değil.

Diğer taraftan haftalık RSI grafikte gösterildiği gibi bir düşen kanal içinde hareket ediyor ve son değeri 45 seviyelerinde. RSI’ın 50’nin altında olması fiyatlardaki düşüşün bir süre daha devam edeceğinin göstergesidir.

ADX’in tam da 20 seviyesinin hemen üzerinde olması dikkat çekici. ADX için 20 seviyesi referans değer olması açısından önemlidir. Bu seviyenin altında piyasanın yatay olduğu anlamına gelir.

Dolayısıyla, eğer içinde bulunduğumuz hafta ve gelecek hafta itibariyle yukarı yönde bir trend oluşmazsa (ADX 20’nin altına inerse) btcusd’de yatay ya da hafif eğimli bir trendin(düşen ya da yükselen trend) orta ve uzun vadeye (6 aya kadarki bir süre için) sirayet edeceği düşünülebilir.

Tam boyutta görüntülemek için üstüne tıklayın/dokunun

Orta ve uzun vade için özetle, haftalık grafikte 7300 dolar seviyesi takip edilmeli. Bu seviyenin altında yukarıdaki grafikte gösterilen kırmızı renkteki düşen kanal içinde hareketin devamı beklenebilir. Yukarı hareketin devamı içinse 7600 dolar seviyesi takip edilmeli. Yükselişin kalıcı olabilmesi için 8800 dolar seviyesinin üzerinde kalabilmesi gerekir.

Herkese bol kazançlı bir hafta dilerim.

Teknik analizini paylaşmamı istediğiniz altcoin isimlerini yorum kısmında paylaşabilirsiniz.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner