Yükleniyor...

Bitcoin Korku ve Açgözlülük Endeksinde Rekor! Bu Kötüye mi İşaret Ediyor?

Bitcoin Korku ve Açgözlülük Endeksi, BTC'nin 16.

bitcoin korku ve acgozluluk endeksi

Bitcoin Korku ve Açgözlülük Endeksi, BTC’nin 16.000 dolara yaklaşmasıyla beraber bir yıldan fazla bir süredir görülmeyen “aşırı açgözlülük” seviyelerini gösteriyor.

Bitcoin, son birkaç haftadır etkileyici fiyat artışları ile yeni yıllık yüksek seviyeler kaydetti. Bitcoin Fear & Greed (Korku ve Açgözlülük) Endeksi adlı popüler bir metriğe göre, fiyat gece saatlerinde 16.000 dolara yaklaştığı için topluluk fazlasıyla iyimser hale geldi. Ancak tarih, benzer senaryoların ciddi fiyat düşüşlerine yol açabileceğini gösteriyor.

Aşırı Açgözlülük BTC’yi Devraldı

Analistlere göre Bitcoin’in yaklaşık bir ay içinde 5.000 doların üzerinde kazanç elde ettikten sonra bir boğa piyasasına girdiğini söylemek mümkün. Ocak 2018’den bu yana en yüksek fiyata ulaşmanın yanı sıra, lider kripto para birimi alternatif kripto paralar üzerindeki hakimiyetini de önemli ölçüde genişletti.

Her zamanki gibi kripto para topluluğu BTC’nin etkileyici fiyat performansını takip etti ve alkışladı. Popüler TV sunucusu Max Keiser, kripto para başına 28.000 dolar öngörürken, Digital Galaxy CEO’su Mike Novogratz, Bitcoin’in “büyük boğa piyasasına” yeni girdiğini söyledi.

Korku ve Açgözlülük endeksi de olumlu anlatıyı destekler durumda. Popüler izleme kaynağı, hacim, anketler, sosyal medya ve dalgalanma dahil olmak üzere çeşitli veri türlerini hesaplar ve yatırımcıların mevcut Bitcoin piyasası ortamına yönelik genel fikirlerini sağlar. Nihai sonuç 0 (aşırı korku) ile 100 (aşırı açgözlülük) arasında değişebilir. Aşağıdaki grafiğin gösterdiği gibi, endeks şu anda 90 puanla “aşırı açgözlülük” alanının derinliklerinde yer alıyor.

Ek olarak, analitik şirketi Santiment’in “Bitcoin öfori (pozitiflik/coşku) ölçümü”, 2 saatlik ağırlıklı sosyal duyarlılık mumlarının da son zamanlarda 12 ayın en yüksek seviyesine ulaştığını gösteriyor. Şirket, BTC birkaç gün önce 14.000 doları aştığında, “sosyal platformlara ilişkin genel duyarlılığın tavan yaptığını” söylemişti.

Açgözlülük Kötü Olabilir mi?

Gordon Gekko 1987’nin klasik filmi Wall Street’te “açgözlülük iyidir, açgözlülük doğrudur, açgözlülük işe yarar” şeklinde vaaz verse de, F&G endeksi en azından tarihe göre son derece olumlu durumlar sunmayabilir.

Endeks en son 90 veya daha fazla “aşırı açgözlülük” oranını Haziran 2019’da göstermişti. Bu BTC’nin yıllık en yüksek seviyesi 13.900 dolar olan bir başka etkileyici atağının ardından gelmişti. Fakat bundan sonra durumu takip eden şey, topluluğun beklediğinin tamamen tersiydi. Önümüzdeki birkaç hafta içinde, BTC seviyesini koruyamadı ve keskin bir şekilde 10.000 doların altına düştü.

Bu nedenle, F&G endeksinin yeterli bir fiyat göstergesi olmadığını belirtmekte fayda var. Tam tersi, potansiyel bir trendin tersine dönmesi anlamına da gelebilir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner