Yükleniyor...

Bitcoin Lightning Ağının Büyümeye Devam Edecek Olmasının 4 Nedeni

Bitcoin (BTC) katman 2 ödeme protokolü Lightning Network, geçtiğimiz yıllarda kapasitesini katlanarak artırdı.

bitcoin lightning network

Bitcoin (BTC) katman 2 ödeme protokolü Lightning Network, geçtiğimiz yıllarda kapasitesini katlanarak artırdı. 2018’de piyasaya sürülmesinden bu yana, ağın kapasitesi 1000 BTC’den 1800 BTC’ye çıktı.

Lightning Network ilk olarak 2015 yılında önerildi ve kullanıcıların Bitcoin’in temel katmanına göre daha hızlı ve daha ucuz işlemler gönderip almalarını sağlama amacıyla ödeme kanallarıyla çalışıyor. Bu işlemler lightning node’lar tarafından “zincir dışı” işleniyor. 2021, Bitcoin Lightning Network’ün büyümesi açısından önemli bir yıl oldu. Arcane Research’ün belirttiği gibi, sadece bu yıl Ocak ayından bu yana 800’den fazla BTC kapasiteye eklendi.

Lightning Network’ün 1100’den 1200 BTC’ye çıkması 39 gün, 1700’den 1800’e çıkması ise 5 gün sürdü. Bu veriler, yüksek talep olduğunu göstermektedir.

Bitcoin BTC BTCUSD 14 891x660 1

Lightning Labs İş Geliştirme departmanından Ryan Gentry, son büyümenin 4 ana kaynaktan geldiğine inanıyor. İlk olarak, üç şirket, Umbrel, RaspiBlitz ve Voltage, Lightning Network ile ilgili eğitim materyali üretmek için güçlerini birleştirdi. Geliştiriciler Leo Weese ve Hannah Rosenberg tarafından oluşturulan bu kılavuzlar, çevrimiçi (Lightning Network) düğümü almayı kolaylaştırdı. Oluşturucu Kılavuzu, Ağ Topolojisi, kanal yaşam döngüsü, ödeme yaşam döngüsü, faturalar, Sık Sorulan Sorular (SSS) ve çok daha fazlası gibi önemli konulara değinir.

Böylece, insanlar kendi düğümlerini kurmak için temel araçlara erişebiliyorlar ve bu Bitcoin tabanlı ödeme çözümü etrafında inşa edilen toplulukların genişlemesine katkıda bulunuyor.

Lightning Network, Bitcoin Eşler Arası Potansiyelini Genişletiyor

Ayrıca Lightning Network’ün yaptığı hacim artışı “büyük bir sermaye akını” çekti. Geçen ay Gentry tarafından paylaşılan verilere göre en popüler düğümler 4 milyon doların üzerinde para aldı. Ayrıca, Gentry, El Salvador tarafından onaylanan Bitcoin yasasının Lightning Network’ün “uçurumu geçmek” için kullanılabileceğini kanıtladığına inanıyor.

Başka bir deyişle, BTC’nin benimsenmesini ana akım haline getirmek ve erken benimseyenler ile kullanıcıların ilk çoğunluğu arasındaki boşluğu kapatmak için havaleler, bu amaca ulaşmak için mükemmel bir kullanım örneği olabilir.

Son olarak Gentry, daha fazla şirketin Bitcoin Lightning Network’ün likidite, depolama, bant genişliği ve hesaplamadan para kazanmayı kolaylaştırabileceğini fark ettiğini savunuyor. Bu kaynaklar gelecekte bir pazarda sunulacak.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner