Yükleniyor...

Bitcoin (BTC) Madencilerinin Gelirleri Artmaya Devam Ediyor

Kripto para analiz firması Glassnode tarafından sağlanan verilere göre, Bitcoin'in tüm zamanlarının madencilik geliri (Thermocap) 17.

bitcoin madencileri

Kripto para analiz firması Glassnode tarafından sağlanan verilere göre, Bitcoin’in tüm zamanlarının madencilik geliri (Thermocap) 17.5 milyar doları aştı.

2019’un sonlarında 15 milyar dolarlık dönüm noktası geçildikten sonra, 2020 yılı içerisinde bu miktar %16’lık bir büyüme daha gerçekleştirdi.

Thermocap, CoinMetrics’in kurucu ortağı Nic Carter tarafından piyasaya sunulan bir piyasa değeri alternatifidir. Ağ üzerinde blok ödülleri ve işlem ücretlerin oluşan madencilik kaynakları birleştirilerek bu metrik elde edilir.

Bitcoin’in Mayıs ayında gerçekleşen yarılanma etkinliği sonrasında, blok başına verilen BTC ödülü 6.25 BTC seviyesine indirildi. Gerçekleşen yarılanma sonrası madencilerin gelirleri Temmuz ayında %23 geriledi. Şu anda 20 Mayıs’taki işlem başına ortalama 6.647 dolarlık zirve göz önüne alındığında, %85 oranında bir düşüş söz konusu.

Bu arada Bitcoin hashrate, Mayıs ayında ödülün düşürülmesinden dolayı beklenen şekilde %33’lük bir düşüş yaşadı ancak yazım itibari hashrate seviyesi tamamen toparlamış durumda.

Bitcoin’in zorluk seviyesinin 10 gün içerisinde %4’lük bir artış yaşaması bekleniyor. Bu durum da madencilerin gelir elde etmesi daha da zorlaştıracak bir metrik.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner