Yükleniyor...

Bitcoin madenciliği için en pahalı ve en ucuz ülkeler

Bitcoin madenciliği için en ucuz ve en pahalı ülke hangisi, hiç düşündünüz mü?

bitcoin madenciligi

Bitcoin madenciliği için en ucuz ve en pahalı ülke hangisi, hiç düşündünüz mü? CoinGecko tarafından yapılan araştırmaya göre, İtalya kripto madencileri için en pahalı ülke, çünkü bir BTC üretmek için neredeyse 210.000 dolar değerinde elektrik gerekiyor. Öte yandan ekonomik sorunlarına rağmen, Lübnan bu tür faaliyetler için en ucuz lokasyon…

Avrupa madenciler için uygun değil

Bitcoin madencileri, ekosisteme katılmaya karar verirken elektrik maliyeti, kullanılan makinelerin kalitesi ve ağın madencilik zorluğu gibi çeşitli hayati faktörlere bağlıdır.

Kripto veri toplayıcısı CoinGecko, bir Bitcoin üretmek için ortalama hane elektrik değerinin 46,291 dolar olduğunu ortaya koydu. Bu, önde gelen dijital varlığın mevcut fiyatının neredeyse iki katı olması anlamına geliyor.

Madencilik için en pahalı ülkeler hangisi?

Bununla birlikte, BTC madenciliği ücretlerinin çok daha pahalı olduğu bölgeler de var. İtalya, bir Bitcoin üretmek için gereken 208.560 dolarlık elektrik maliyetiyle listenin başında yer alıyor. Avusturya, Belçika, Almanya, Hollanda, İngiltere ve diğerleri gibi diğer birçok Avrupa ülkesi ikinci ila dokuzuncu sıralarda yer alıyor. Cayman Adaları ise Eski Kıta’da yer almayan ilk 10’daki tek ülke.

CoinGecko, Avrupa’daki yüksek enerji maliyetlerinin, COVID-19 salgınından kısa bir süre sonra toptan elektrik fiyatlarındaki küresel artış ve Rusya ile Ukrayna arasındaki askeri çatışmanın neden olduğu kriz de dahil olmak üzere çok sayıda nedene bağlanabileceğini belirledi.

Bitcoin mining

Bitcoin madenciliği için en ucuz ülkeler hangisi?

Araştırma, kıtalar arasında elektrik maliyetlerinde önemli farklılıklar olduğunu tahmin ediyor. Örneğin, Avrupa’da bir BTC madenciliği için ortalama hane enerji fiyatının 85.767 dolar olduğu tahmin edilirken, Asya’da bu rakam 20.000 dolardan biraz daha yüksektir.

Öte yandan Lübnan, kripto madencileri için mükemmel bir seçim gibi görünüyor çünkü orada tek bir Bitcoin üretmek sadece 266 dolar alıyor. İran, Suriye, Etiyopya ve Sudan en ucuz bölgelerin ilk 5’ini oluşturuyor.

Elektrik maliyetlerinin de düşük olduğu ülkeler var, ancak yerel hükümetler kripto para birimi işlemlerine yasak getirmiş durumda. Bir BTC madenciliği için 4.000 dolardan daha az bir maliyetin gerektiği Irak ise buna bir örnek.

Irak merkez bankası 2017 yılında kripto para kullanımını yasakladı. Aksi takdirde Irak, Bitcoin madenciliği yapmak için en ucuz dokuzuncu ülke olarak listeye girebilirdi.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner