Yükleniyor...

opBNB nedir, nasıl çalışır?

opBNB, BNB Chain için Katman 2 ölçeklendirme çözümüdür.

opbnb 1

opBNB, BNB Chain için Katman 2 ölçeklendirme çözümüdür. OP ağı üzerine inşa edilmiştir ve optimistic rollups yoluyla kullanıcılara daha hızlı ve daha ucuz işlemler sunar.

opBNB nedir?

opBNB, BSC’yi ölçeklendirmek için oluşturulmuş optimistic bir rollup ağıdır. İş yükünün büyük kısmını ana ağdan uzaklaştırmak ve artan talebe karşı tüm ağın daha iyi performans göstermesini sağlamak amaçlanır. İşlemler için bir sıralayıcı ve bunları gruplar halinde paketlemek için de bir Batcher kullanır.

opBNB ağı, yürütme katmanında gerçekleştirilen işlemlerin son doğrulaması için ana ağ (BSC) ile sözleşme yaparak güvenlikten ödün vermeden yüksek verim elde etmeye çalışır. Ayrıca bu işlemlerin bütünlüğünü sağlamak için bir doğrulayıcı kullanılır.

BNB Chain nedir?

BSC, EVM uyumlu bir Katman 1 ağıdır. BSC, Ethereum ağının ölçeklenebilirlik sorunlarının son noktasında oluşturulmuştur ve Ethereum ağıyla uyumlu bir ağ geliştirerek kullanıcılara sıkışık ETH ağından bir alternatif sunar.

BSC, Ethereum ağının yürütme ve fikir birliği katmanlarını birbirinden ayırır ve benimsenen yürütme katmanıyla çalışmak üzere enerji açısından daha verimli bir fikir birliği katmanı oluşturarak daha çevik bir ağ geliştirmeye çalışır. BSC ağı, Proof of Stake (PoS) konsensüs algoritmasını kullanırken, Ethereum ağı o dönemde hala Proof of Work (PoW) konsensüs algoritmasını kullanıyordu.

Konsensüs sistemindeki fark ve diğer birkaç değişiklik, BSC’yi Ethereum blokzincirinden önemli ölçüde daha hızlı hale getirdi. BSC, Ethereum’un sanal makinesine ve akıllı sözleşme diline benzer bir sanal makine çalıştırarak , Ethereum ağının altyapıları kullanılarak oluşturulan uygulamaları destekler.

Ethereum’daki geliştiriciler, yeni bir dil öğrenmeden veya uygulamanın kod tabanında herhangi bir büyük değişiklik yapmadan yeni uygulamalar oluşturabilir veya mevcut uygulamalarını BNB Chain’e dağıtabilirler. BSC egemen bir ağdır ancak bağımsız köprüler aracılığıyla Ethereum, Fantom ve Polygon gibi diğer uyumlu ağlarla iletişim kurabilir.

opbnb

OpBNB’nin özellikleri

OpBNB ağının bazı özellikleri şunlardır:

Ölçeklenebilirlik

BSC ve Ethereum gibi Katman 1 blokzincirleri, ağ işlemlerinin tüm temel işlevlerini (yürütme, fikir birliği, uzlaşma, veri kullanılabilirliği) ağ düzeyinde ele alır. Bu, yoğun dönemlerde ağ tıkanıklığı veya trafikte ani artış riski olduğu anlamına gelir; bu da yüksek işlem ücretlerine, yavaş işlemlere ve kötü kullanıcı deneyimine neden olur.

Katman 2 ağları, ölçeklenebilirliği sağlamak için ana ağın üzerine inşa edilen ve kullanıcılara daha düşük ücretler ve daha hızlı işlemler sunan bir yürütme katmanıdır. OpBNB söz konusu olduğunda, opBNB’de gerçekleşen işlemlerin BNB’ye gönderilmeden önce tek bir işlemde toplandığı optimistic rollupstan yararlanılır.

Birlikte çalışabilirlik

OpBNB, OP Yığını üzerine kurulduğundan Optimism ve potansiyel olarak Base gibi OP Yığını kullanan diğer Katman 2 platformlarıyla birlikte çalışabilir. Dahası, opBNB’nin EVM uyumluluğu ve Solidity desteği, diğer OP zincirleri genelinde açık ve işbirliğine dayalı bir sistem oluşturmaya yardımcı olarak yeniliği teşvik eder.

OpBNB’nin Optimism Süper Chain’in bir parçası olup olmayacağı belli olmasa da, Ethereum yerine BNB Chain üzerine kurulmuş olması onu diğer birçok OP zincirinden ayırıyor.

BNB Chain tarafından güvence altına alınmıştır

BNB Zinciri, doğrulayıcıların varlıklarını ağa aktardığı ve yeni blokları olası sorunlara karşı tarayarak BSC’yi güvende tuttuğu bir Proof of Stake ağıdır. opBNB, ağında gerçekleştirilen her işlemin kanıtını ana ağa yayınlayarak ağını güvence altına almak için bu güvenlik altyapısından yararlanır.

Ana ağ, veri kullanılabilirliği katmanları aracılığıyla, bu işlemlerin bütünlüğü hakkında istediği zaman bilgi edinebilmektedir. BSC’deki doğrulayıcılar bu verileri tarayacak ve tutarsızlık yoksa bunları BSC zincirine hash edecek. OpBNB ağını başarıyla aşmak için bir hacker’ın aynı zamanda BSC ağındaki güvenlik sistemini de aşabilmesi gerekir.

OpBNB Nasıl Çalışır?

Optimistic rollupsla elde edilebileceklere ek olarak OP yığınının ekstra özelliklerini de devralır.

OP Stack’tan yararlanılması sayesinde opBNB doğuştan modülerliğe sahiptir. Modüler bir ağ olduğundan, opBNB ağındaki işlemler bağımsız olarak çalışır, ancak dinamik bir sistem oluşturmak için birbirleriyle senkronize edilir. opBNB, veri kullanılabilirliği (DA) katmanını yürütme katmanından ayırır; burada DA katmanının ayrılması aynı zamanda farklı DA seçeneklerinin seçilmesine ve duruma göre DA şemaları arasında geçiş yapılmasına da olanak tanır.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner