Yükleniyor...

Bitcoin Madencilik Tesisi Greenidge, ‘Karbon Nötr’ Olacak

New York'un kuzeyindeki doğal gazla çalışan devasa bir Bitcoin madencilik operasyonu olan Greenidge Generation, Cuma günü Haziran ayının başında karbon nötr bir işletme olacağını duyurdu.

bitcoin madencilik tesisi greenidge karbon notr olacak

New York’un kuzeyindeki doğal gazla çalışan devasa bir Bitcoin madencilik operasyonu olan Greenidge Generation, Cuma günü Haziran ayının başında karbon nötr bir işletme olacağını duyurdu.

CEO Jeffrey Kirt konu ile ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Tamamen karbon nötr ayak izini korurken, Bitcoin ağını güvence altına almak için aynı kritik işlem doğrulama ve işleme hizmetlerini sağlayabileceğimizi gösteriyoruz. Başkalarını sera gazı emisyonlarını önemli ölçüde azaltma konusunda şimdi bize katılmaya davet ediyoruz.”

Elon Musk ve Bitcoin’in Enerji Tüketimi

Elon Musk, Çarşamba günü elektrikli otomobil şirketi Tesla’nın, Bitcoin madenciliği endüstrisinin fosil yakıtlara bağımlılığı nedeniyle arabalarında ödeme yapmak için Bitcoin’i kabul etmediğini açıklamasının ardından, Bitcoin madenciliğinin neden olduğu çevresel zararla ilgili yeni endişeler ortaya çıktı. 

Musk, Ocak ayında Tesla’nın satın aldığı 1.5 milyar dolarlık Bitcoin’den daha fazlasını satmayacağını söylemişti. Ancak dün akşam, Bitcoin destekçilerinin eleştirilerinin ardından Bitcoin’i satabileceği imasında bulundu. Tweet’in ardından Bitcoin üç ayın en düşük seviyesini gördü.

Greenidge, geçtiğimiz ay Bitcoin madenciliği işini büyük ölçüde genişletme planlarını duyurdu ve yerel halkta tesisin su çektiği göle zarar vereceği ve küresel ısınmaya katkıda bulunacağı gibi endişelere neden oldu. 

Greenidge, karbon nötrlüğünü taahhüt etmektedir. Buna da ABD’nin yenilenebilir enerji projelerine yatırım yaparak ulaşmayı planlıyor.

Greenidge, Bitcoin madenciliğinin yanı sıra New York’un enerji şebekesine de güç sağlıyor. Bununla birlikte, Bitcoin madenciliğinin çok daha karlı olduğu kanıtlandı.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner