Yükleniyor...

Bitcoin Nasıl ve Nereden Alınır, Satılır?

Bitcoin, kripto para birimlerinin ilki olarak, piyasaya çıktığından beri dikkatleri üzerine çekmiştir.

Bitcoin nasil alinir satilir

Bitcoin, kripto para birimlerinin ilki olarak, piyasaya çıktığından beri dikkatleri üzerine çekmiştir. Kripto ekosisteminde bulunan herkes tarafından merak edilen Bitcoin nasıl alınır ve nasıl satılır? Bitcoin nereden alınır? Sorularını detaylı bir şekilde açıkladık..

Bitcoin (BTC) Nedir?

“Bitcoin nasıl alınır?” sorusuna geçmeden önce, lider kripto para birimi “Bitcoin nedir?” sorusuna cevap arayacağız..

Bitcoin (BTC) 2008 yılında Satoshi Nakamoto tarafından oluşturulmuş bir kripto para birimidir. Kripto para birimlerinin ilki olarak kabul edilen Bitcoin (BTC), piyasaya sürüldüğü andan itibaren günümüze kadar gözde para birimlerinden biri olmuştur. Her ihtiyacın dijital ortamda karşılanmaya başlaması ile, dijital varlıklar da dikkatleri çekmiştir. Kripto para birimlerine liderlik eden Bitcoin de dijital varlık alanında öncü bir para birimi olmuştur. Bazı ülkelerde resmi değişim aracı olarak da kabul edilen Bitcoin, birçok işletmede de ödeme aracı olarak da kullanılabilmektedir. Adından iki adet pizza için ödeme aracı olarak kullanılması ile bahsettirmiş ve dikkatleri çekmiştir. Yatırımcıların tercih ettiği bir kripto para birimi olan Bitcoin, fiyatlarındaki dalgalanmalar ile piyasaya sürüldüğünden itibaren takip edilen bir kripto para birimi olmuştur.

bitcoin nereden alinir

Bitcoin Nereden Alınır?

Bitcoin, piyasaya sürülmesinin ardından birçok kripto para biriminin önünü açmış ve sayıları 12.000’i aşan para birimleri ortaya çıkmıştır. Çoğalan dijital varlıklar ile, yatırımcıların güvenli ticaret yapmaları için platform ihtiyaçları da ortaya çıkmıştır. Bu ihtiyaçların karşılanması adına birçok kripto para borsası kurulmuştur. Kripto para borsaları, yatırımcıların güvenle alım satım yapacağı platformlardır. Bitcoin (BTC) alım satımı için de çeşitli kripto para borsaları mevcuttur. İşlem hacmi bakımından büyük olması ve güvenilir olması yatırımcılar için önemli bir tercih sebebi olmaktadır. En çok kullanılan ve Bitcoin (BTC) listeleyen borsalar;

  • Binance
  • Coinbase Exchange
  • KuCoin
  • Kraken
  • Bitfinex

Bu gibi platformlar örnek olarak verilebilir. Kripto para ekosisteminde belirtildiği gibi çok çeşitli para borsaları mevcuttur. Ancak yatırımcılar, işlem hacmi büyüklüğü, kişisel veriler gibi hassas bilgilerin korunması bakımından güvenliğe daha çok önem vermektedir. Bu sebeple her borsa tercih edilmemektedir. Kripto para borsaları, kendilerini geliştirerek, kullanıcıların güvenle işlem yapabilmesi için güvenlik önlemlerini almaktadır.

Bitcoin Nasıl Satın Alınır?

Bitcoin (BTC) satın almak isteyenler için izlenmesi gereken birkaç adım bulunmaktadır;

1. Adım: Bir Kripto Para Borsasına Kayıt Olmak

Bitcoin ya da diğer kripto para birimlerine yatırım yapmak için öncelikle bir kripto para borsası tercih edilmelidir. Belirtildiği gibi bu borsalar, kişisel verilerin, dijital varlıkların korunması için güvenilir bir platform olmalıdır. Yatırımcıya uygun, güvenilir ve Bitcoin işlemlerinin gerçekleştiği platform seçildikten sonra, bu platforma üye olunmalıdır. Üyelik işlemlerinde, kişisel bilgiler girilir ve ardından kimlik doğrulama işlemleri gerçekleştirilir. Güvenlik sebebiyle kimlik doğrulama işlemleri bir zorunluluktur.

2. Adım: Hesaba Para Yüklemek

Tercih edilen borsaya kayıt olduktan ve heap doğrulandıktan sonra, Bitcoin satın almak için yapılması gereken işlem, hesaba para yüklemektir. Bu adımda, hesaba para yüklemenin birkaç seçeneği mevcuttur. Banka havalesi ya da EFT yapılabilir. Bunun yanı sıra, kredi kartı aracılığıyla da hesaba bakiye yükleme işlemi gerçekleştirilebilir.

3. Adım: Alım Satım Ekranı Açılır

Hesaba para yükledikten sonra alım satım sayfası açılır. Bitcoin satın almak için işlem çifti seçilir ve “BTC al” butonuna tıklanır. Satın alınan Bitcoin’ler işlemlerde kullanılabilir ya da güvenli cüzdanlarda daha sonra kullanılmak üzere saklanabilir.

Bitcoin Nasıl Satılır?

Sahip olduğu Bitcoin’leri satmak isteyen yatırımcılar, tercih ettikleri ve işlemlerini yürüttüğü borsaya giriş yapmalıdır. Ardından alış işleminde olduğu gibi alım satım ekranı açılır. Ekran üzerindeki sat butonu tıklanır ve Bitcoin (BTC) satılır. Bitcoin satış işlemi sonrasında para, kişinin borsa hesabına aktarılır.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner