Yükleniyor...

Bitcoin Neden Hacklenemez?

Bitcoin merkeziyetsiz doğası gereği hacklenmesi zor bir yapıya sahiptir.

bitcoin

Bitcoin merkeziyetsiz doğası gereği hacklenmesi zor bir yapıya sahiptir. Blokzincir ağları genel itibarıyla güvenlik ihlallerine karşı dayanıklıdır. Peki, neden? Bitcoin neden hacklenemez?

Merkeziyetsiz Açık Kaynak Protokolleri

Çoğu kripto para biriminin arkasındaki blokzincirleri, eşler arası (P2P), açık kaynaklı ve halka açık olup doğru ekipmana ve bilgiye sahip herkesin arka plana göz atmasını sağlar. Bu, şeffaflığı teşvik etmek ve alıcıları çekmek için önemlidir.
Bir blokzinciri, ortak bir hedefe doğru birlikte çalışan farklı teknolojik mekanizmalardan oluşur. Örneğin, bilgisayar korsanlarından gelen siber saldırıları hafifleterek ağı koruyan iş kanıtı (PoW) ve pay kanıtı (PoS) gibi mutabakat mekanizmaları vardır. Bir blokzincirinin merkezi olmayan yapısı, ağının düğümler olarak bilinen birden fazla bilgisayara dağıtıldığı anlamına gelir. Bu, tek bir başarısızlık noktasını ortadan kaldırır. Başka bir deyişle, “yılanın kafasını kesmenin” bir yolu yoktur – çünkü kafa yoktur.

Bir blokzincirinin mimarisi, protokole bağlanmadan önce düğümlerin bir işlemi doğrulamak için nasıl işbirliği yapacağını belirler. Bitcoin ve Bitcoin Cash gibi diğer PoW sistemleri söz konusu olduğunda, taahhütten önce düğümlerin minimum yüzde 51’i işlemi kabul etmelidir.

bitcoin

Karma Algoritma

Her işleme bir blok denir ve birkaç işlemin birbirine bağlanması bir blok zinciri haline gelir. Özellikle, bir bloğun onu benzersiz kılan kriptografik öğeleri vardır. Bir ağın karma algoritması ayrıntıları belirler. Örneğin, Bitcoin blok zinciri, işlem verilerini alan ve onu 256 bitlik bir karma haline getiren/sıkıştıran çift SHA-256 karma işlevini kullanır.

Karma değeri tersine çevirmeyi zorlaştırarak, bir işlem katı hale gelir. Bir zincirdeki her blok, önceki bloktan belirli bir veri seti içerir. Bu nedenle, kötü niyetli bir aktör hash’i tersine mühendislikle yapsa bile, ortaya çıkan blok, farklı bir hash çıktısına sahip olacağından, sistemin onu reddetmesine neden olacağından, ortaya çıkan blok diğer bloklarla senkronize olmaz.

Yüzde 51 Saldırılar Olasılıksızdır

Bir blokzinciri ne kadar uzun süre var olursa ve ne kadar çok yeni kullanıcı çekerse, artan hash gücü nedeniyle yüzde 51 saldırısına uğrama olasılığı o kadar azalır.

Bu, belirli bir noktada engelleyici derecede pahalı hale gelir. Bu nedenle, Ethereum ve Bitcoin gibi kurulu blokzincirlerinin boyutu göz önüne alındığında, böyle bir senaryo neredeyse imkansızdır.

bitcoin

Bitcoin Nasıl Hacklenir?

Dikkate değer yüzde 51 saldırı kurbanları arasında Ethereum Classic, Bitcoin Gold, Electroneum ve son olarak Grin yer alır. Ethereum Classic ağı, PoW konsensüs algoritmasını kullanır. Bitcoin aynı algoritmayı kullansa da ETC çok daha az sayıda düğüme ve sistemi güvence altına alan madenciye sahiptir. Bu nedenle, daha az işlem gücüne sahiptir ve saldırganın kontrolü ele geçirmesini kolaylaştırır.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner