Yükleniyor...

Bitcoin Tarihi Zirve Yolculuğunda! Altcoin’lere Sıra Ne Zaman Gelecek?

Bitcoin (BTC), son günlerde yakaladığı yükseliş ivmesini devam ettiriyor.

bitcoin tarihi zirve altcoinlere sira ne zaman gelir

Bitcoin (BTC), son günlerde yakaladığı yükseliş ivmesini devam ettiriyor. Lider kripto para birimi tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmak isterken altcoin’ler de bu hareketlilikten faydalanmak istiyor. Son olarak Ethereum (ETH), Bitcoin’i takip ederek yükselişe geçti. Lider altcoin gün içinde 500 dolar seviyesini aştı. Peki diğer altcoin’lerde beklenen hareketlilik ne zaman başlayacak?

Uzmanlar genel olarak altıcoin’lere de yakın zamanda sıra geleceğini dile getiriyor. Özellikle Bitcoin’in 2017’deki seviyesi olan 20.000 doları geçmesiyle beraber diğer kripto para birimlerinin de yükseleceğini düşünen analistlerin sayısı hiç de az değil.

Yeterli İlgiyi Toplayamadı

Uzmanlar, Bitcoin’in 2017 yılındakine benzer bir ilgiyi henüz toplayamadığını dile getiriyor. Özellikle 2017 yılıyla karlılaştırıldığında bu yılki ilgi epey geri kalmış durumda. Bitcoin’in Google aramalarından da -bu sene yükselişe geçmesine rağmen- insanlar tarafından araştırılmadığını görüyoruz.

Google Trends verilerine göre Bitcoin 10-16 Aralık 2017’de ilgi anlamında rekor kırmış. Google Trends puanlama sistemine göre Bitcoin kelimesinin aratılma puanı 100. Bu puan 8-14 Kasım arası 30, 15-21 Kasım arası (kısmi veri eksikliği var) ise 28. Google Trends’in bu sayıları, arama ilgisini belirli bir bölge ve zaman için grafikteki en yüksek noktayla göreli olarak gösteriyor. 100 değeri, terimin en yüksek popülerliğe sahip olmasıdır. 50 değeri, terimin bunun yarısı kadar popüler olduğu anlamına gelir. 0 değeri ise bu terim için yeterince veri olmadığı anlamına gelmektedir.

Kısacası 2017’de olan ilginin yarısı bile şu an mevcut değil. Burada dikkat çekici nokta ise her geçen gün birçok insanın ve firmanın Bitcoin’e yatırım yapıyor olmasına rağmen ilgi toplanamaması.

Bitcoin fiyatı şu anda yeni bir zirve yapmaktan ve Zümrüdü Anka Kuşu gibi küllerinden yeniden doğmaktan sadece 2.000 dolar uzakta. Şu anda alevlenen kripto para birimi, son birkaç hafta içinde altcoin’lerin önemli ölçüde zarar görmesine neden oldu.

Altcoin’lere Sıra Gelecek mi?

Kripto para birimi topluluğunun çoğu, altcoin sezonunun Bitcoin’in düzeltmeye girmesi durumunda geleceğini düşünüyor. Herkes şu anda BTC’nin konsolide aşamasını bekliyor. Analistlerin bir kısmı şu anki BTC hakimiyetine göre altcoin yükseliş eğilimindeki herhangi bir iyileşmenin aylar sonra olabileceğini tahmin ediyor. BTC hakimiyeti yazının yazıldığı sırada CoinMarketCap verilerine göre %66 oranında.

Popüler analist Josh Rager, insanların kendisine sürekli olarak “Neden altcoin’ler hakkında konuşuyorsun” diye sorduğunu ifade etti. Rager, buna yanıt olarak ise şu ifadeleri kullandı:

“BTC hala herkesin portföyünün büyük bir parçası olmalı. BTC yıllarca elinizde tutabileceğiniz bir şey. Öte yandan çoğu altcoin muhtemelen bir sonraki pazar zirvesine kadar işlem yapmaya/tutmaya değer olacaktır. Öyleyse etkili bir şekilde trade yapın ve bu yıl altcoin’lerden yararlanın.”

Analistlerin bir kısmı ise şu anda altcoin’lere para girişinin olduğunu, yakın zamanda bir atak gelebileceğini belirtiyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner