Yükleniyor...

Son 24 saatte %185 Oranında Artan SFI Token Nedir? Ne İşe Yarar?

Saffron.

SFI Token fiyatı sfi fiyatı saffron finance

Saffron.finance (SFI) isimli DeFi token’ı son 24 saatte %185 oranında yükseliş yaşamasıyla tüm dikkatleri üzerine çekti. CoinMarketCap verilerine göre 384. sırada bulunan token, yazının yazıldığı sırada 595 dolardan işlem görüyordu.Ekran Resmi 2020 11 20 13.36.04

Peki nedir SFI, ne işe yarar?

Saffron, likidite sağlayıcılarının özelleştirilmiş risk ve getiri profilleri seçerek dinamik maruziyete erişebildiği bir varlık teminatlandırma platformudur. 

Mevcut merkezi olmayan kazanç platformları, likidite sağlayıcılarını karmaşık kod odaklı sonuçlara maruz bırakır. Ağ katılımcıları, ortaya çıkan durumun varlıklarını yok edebileceği veya önemli kalıcı olmayan kayba yol açabileceği bir dizi felaket senaryosunu değerlendirmelidir. Aşırı piyasa oynaklığının veya odaklanmış ekonomik saldırıların net etkisini tahmin etmek zordur. Saffron, likidite sağlayıcılarına dinamik maruziyet sunarak olası sonuçları daraltma amacı gütmektedir. 

Havuzlar (Pools)

Saffron.finance sistemi likidite havuzlarından oluşur. Saffron.finance’teki havuzlar, likidite sağlayıcılarından yatırılan temel varlıkları toplar ve faiz kazanmak için bunları platformlara yerleştirir. Örneğin, ilk Saffron havuzu, DAI/Bileşik Compound ile başlatılan DAI havuzudur.

Adaptörler (Adapters)

Adaptörler havuzlanmış sermayeyi platformlara bağlar. İlk adaptör bir DAI/Compound adaptördür. DAI/Compound adaptörü, adından da anlaşılacağı gibi, DAI havuzunu Compound platformuna bağlayarak DAI havuzu LP’lerine Compound üzerinde bir havuz oluşturma ve ilgi kazanma fırsatı verir.

Strateji

Strateji, tüm havuzları ve bağdaştırıcıları birbirine bağlar ve sermayeyi her bir havuz için saatte bir dağıtmak için en iyi bağdaştırıcıyı seçer. Ayrıca, her dönemin sonunda SFI token’ları üretir ve LP’lere dağıtır.

Dönemler

Dönemler, likiditenin kilitlendiği ve sistem tarafından platformlara dağıtıldığı iki haftalık dönemlerdir. Bir dönemin sonunda indirilir ve kazanılan faiz hesaplanır ve orantılı dilim sahipliklerine göre LP’lere dağıtılabilir. Düşüş sırasında SFI token’ları üretilir ve faizden yararlanmak için kullanılan aynı orantılı hesaplama kullanılarak kullanılabilir. 

SFI Token Nedir?

SFI token’ı 100.000’de sınırlandırılır ve bir dönemin sona ermesi sırasında 2 haftada bir oluşturulur. Token’lar, bir dönem boyunca sisteme saniyede kaç dolar (dsec) sağladıklarıyla orantılı olarak LP’ler tarafından kazanılır. SFI token sübvansiyonu, 8. döneme kadar her dönemde yarıya indirilir. Bu noktadan itibaren, sistem 100.000 sınıra ulaşana kadar her dönem için sürekli olarak 200 SFI token’ı yayınlar. 

Bazı trader’lar Twitter’da SFI token’da yearn.finance (YFI) benzeri bir büyü olduğunu iddia ediyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner