Yükleniyor...

Bitcoin Teknik Analizi: 16 Aralık 2019

Bitcoin'de Fırtına Öncesi Sessizlik Bitcoin’deki kısa ve orta vadede düşen trend özellikleri her gün gelen kapanışlarda görülmeye devam ediyor.

Bitcoin Fiyat Analizi Mehmet Yıldızlı

Bitcoin’de Fırtına Öncesi Sessizlik

Bitcoin’deki kısa ve orta vadede düşen trend özellikleri her gün gelen kapanışlarda görülmeye devam ediyor. Düşen trend karakteristik özellikleri açısından, yeni oluşan dip ve zirvelerin hep bir önceki dip ve zirvelerden daha düşük seviyelerde gerçekleştiği görülüyor. Sadece bu yönden incelendiğinde, kısa ve orta vade için yeni oluşabilecek diplerin daha da düşük seviyelerde gerçekleşme ihtimalinden dolayı alış yapmak için acele edilmesine gerek olmadığı sonucuna varılabilir. Söz konusu durum, önemli indikatörler(örn RSI) incelendiğinde de benzer sonuçlar veriyor.

Bitcoin Analizi
Büyük halini görüntülemek için grafiğin üstüne tıklayabilirsiniz.

Peki, Bitcoin’de Neden Fırtına Öncesi Sessizlik?

Aşağıdaki grafikte BtcUsdt grafiği ADX (Average Directional Index), ve ADX’in kendi 20 günlük ortalaması ile birlikte incelenmiştir. Daha önceki hareketler incelendiğinde ADX(mavi eğri) 20 günlük basit hareketli ortalamasını (sarı eğri) aşağıdan yukarı kestiği zamanlarda piyasada “YUKARI ya da AŞAĞI” güçlü bir trendin başladığı açıkça görülüyor.17 Aralık 2018’deki kesişim ise ADX eğrisinin ortalamasını yukarıdan aşağı kesmesi ile; trendin önce zayıfladığını, bir süre sonra konsolidasyon dönemine girdiğini gösteriyor.

ADX göstergesinin yorumu şu şekildedir:

Gösterge 20 seviyesinin altında ise, piyasada konsolidasyon dönemine işaret eder. Yani piyasanın yatay devam edeceği düşünülür. 20 seviyesinin üzerine çıkarsa piyasada “YUKARI ya da AŞAĞI” bir trend olacağına işaret eder. 40 seviyesinin üzerinde ise trendin çok daha kuvvetli olduğunun göstergesidir. Ancak unutulmamalıdır ki, ADX piyasanın yönü hakkında bilgi vermez, sadece trend olup olmadığını gösterir.

Resim12
Büyük halini görüntülemek için grafiğin üstüne tıklayabilirsiniz.

Yukarıdaki grafikte ise kendi içinde analiz edildiğinde ADX’in 20 günlük basit hareketli ortalamasına yöneldiği ve aşağıdan yukarı kesmeye hazırlandığı görülüyor. Bu nedenle, yakında “AŞAĞI ya da YUKARI” yönlü yeni bir trendin başlama ihtimali oldukça yüksek.

Peki, Trend Ne Yöne Olacak?

Bitcoinde son dönemde yaşanan dar bir banttaki sıkışık hareketin yakında bitme ihtimali varsa, bu sıkışıklık sonrası yönün ne tarafa olacağı önem arz ediyor. Bu noktada, son iki haftalık fiyat hareketi incelendiğinde AZALAN ÜÇGEN FORMASYONU şeklinde bir görüntü var. Kural olarak bu formasyonun aşağı kırılacağı kabul edilir. Aşağıdaki grafikte söz konusu formasyon gösterilmiştir. Eğer 7000 usdt altında kapanışlar gelecek olursa formasyon hedefinin en az 6700-6800 civarlarında olduğu hesaplanabilir. 6800 desteği ise 3200 dolardaki dipten gelen uzun vadeli yükselen trend çizgisinin bugünlerde destek verdiği seviye.

Diğer taraftan STOCH RSI’in günlük grafikte aşırı satış bölgesine henüz yeni geçmiş olması RSI’daki düşüşün devam etme ihtimalini artırıyor. Bu nedenle, yönün kısa vadede önce aşağı olma olasılığı hiç de az değil. STOCH RSI aşırı satış bölgesinde dalgalanarak hareket ederse, bu durumda bitcoin de 6800 desteğini kırabilir.

Resim13
Büyük halini görüntülemek için grafiğin üstüne tıklayabilirsiniz.

Kısa Vadeli Destek ve Dirençler

Bitcoinde 7000 usdt takip edilmeli. Bunun altındaki kapanışlarda 6700-6800 arası gerçekten çok önemli destek olarak görülüyor. Bu seviyenin altında, bir önceki analizde (https://www.coinkolik.com/kisa-orta-ve-uzun-vadeli-bitcoin-btc-fiyat-analizi-9-aralik-2019/) anlatılmış olan destek seviyeleri gündeme gelebilir.

4 saatlik grafikte şu anki fiyata en yakın düşen trend çizgisinin direnç gösterdiği seviye olan 7100-7150 aralığının üzerinde kapanışların gelmesi durumunda 7300, 7500 seviyeleri gündeme gelebilir.

Resim14
Büyük halini görüntülemek için grafiğin üstüne tıklayabilirsiniz.

Çarşamba günü altcoin analiziyle tekrar görüşmek dileğiyle, hepinize BOL KAZANÇLAR.

Analizini yapılmasını istediğiniz altcoin kodunu bu yazının altındaki yorum kısmına yazarsanız, sizlerin istekleri doğrultusunda altcoin incelemesi yapabiliriz.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner