Yükleniyor...

Bitmain’in rakibi MicroBT CEO’su Tutuklandı

Shenzhen merkezli MicroBT kurucusu ve CEO'su Yang Zuoxing, yaklaşık 15 bin dolarlık zimmete geçirme suçu iddiasıyla tutuklandı.

microbt kurucusu yang

Shenzhen merkezli MicroBT kurucusu ve CEO’su Yang Zuoxing, yaklaşık 15 bin dolarlık zimmete geçirme suçu iddiasıyla tutuklandı. 12 Aralık’ta Shenzhen Nanshan Bölge Savcısı tarafından belirtilen, yerel kaynak Caixin tarafından yayınlanan tutuklama, bu yıl Bitmain‘in pazar hakimiyetine meydan okuyan ve yükselen bir rakip olan madencilik devi MicroBT savaşa devam ederken gerçekleşti. Shenzhen bölge savcısı geçtiğimiz perşembe günü web sitesinde yaptığı açıklamada yakın zamanda Yang Xing adlı bir şüphelinin tutuklanmasına izin verdiğini ve adının zimmete geçirme suçu nedeniyle anıldığını dile getirdi. Caixin’in haberine göre, iddia edilen zimmetçilik miktarı 100 bin yuan yani yaklaşık 15 bin dolar.

MicroBT Pazar Payını Arttırmıştı

MicroBT’nin pazar payını arttırdığı bir dönemde, Bitmain’in hakimiyeti düşmeye başlamıştı. Bilindiği üzere Yang, Bitmain’den ayrılarak MicroBT’yi kurmuştu.  Şimdi Yang’ın tutuklanması ile beraber Bitmain’in pazardaki kontrolünü yeniden ele geçirip geçirmeyeceği merak konusu oldu.

Savcı, iddia edilen zimmetin Yang’ın kendi firması veya eski işvereni Bitmain ile ilgili olup olmadığını belirtmese de, raporda, Bitmain’in Yang aleyhindeki davalarından da bahsedildi. Geçmişte Bitmain, Yang’a patentli bir ekipmanı çaldığı gerekçesiyle dava açmış ama MicroBT bu iddiaları çürüterek temize çıkmıştı.

MicroBT, geçen hafta saniyede 88 tera hızında hesaplama gücü sunan en son WhatsMiner M30 ürününü piyasaya sürdü.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner