Yükleniyor...

Bitcoin Traveler: Bitcoin ile Dünya Turu

Bitcoin Traveler sayfasında gezi notlarını yayınlayan Felix Weis ile Bitcoin üzerine bir sohbet gerçekleştirdik.

bitcoin traveler

Bitcoin Traveler sayfasında gezi notlarını yayınlayan Felix Weis ile Bitcoin üzerine bir sohbet gerçekleştirdik.

Bitcoin Türkiye Facebook sayfasına gelen mesaj üzerine haberdar olduğum Bitcoin Traveler, tüm dünyayı Bitcoin ile gezme amacı doğrultusunda seyahate başlayan Felix Weis’in notlarını yayınladığı bir blog sayfası. Felix, 12 Ocak 2015’te Berlin’den başladığı gezisine Çek Cumhuriyeti, Avusturya, Slovakya, Macaristan, Romanya, Bulgaristan ve Yunanistan ile devam ediyor.

Şu an Atina’da olan Felix, Türkiye’yi de gezi rotasına koymuş ve ülkeyi ziyaret etmek istediğini belirtiyor.

Felix en çok Bulgaristan’da bulunduğu zamanlar zorlanmış. Bazı şehirlerde Bitcoin ile ilgili çok kişi ile tanışabilirken, özellikle Bulgaristan’da Bitcoin’i bilen çok az kişinin olduğundan bahsediyor. Bitcoin ile yerel para birimlerini takas yapmak için localbitcoins.com’u kullanan Felix, bazı zamanlar takas için kimse bulamamış. Felix’in seyahati sırasında kendi kendine belirlediği bazı kurallar var:

  • Yerel para birimleri arası takas yok,
  • Kredi kartı kullanmak yok,
  • ATM kullanmak yok.

Felix Bitcoin ile ilk tanışmasını şu şekilde anlatıyor:

Bitcoin’i ilk duyduğumda ponzi sanmıştım çünkü,  -sanırım 2011 yılıydı- o zamanlar ünlü ponzi dolandırıcısı Bernard Madoff’un olayı konuşuluyordu. Bitcoin hakkında, ‘Hmm birileri ponzi için daha iyi bir fikri var.’ diye düşündüm. Daha sonra 2012’deki yarılanma ile birlikte, Bitcoin white paper’ı tekrar okudum ve daha derin araştırma yaptım. Bu da tüm düşüncelerimi değiştirdi. Bitcoin’in çılgınca bir icat olduğunu düşünüyorum. Bence insanlık tarihinde paranın görülen en iyi formu.

Felix’i Türkiye’ye geldiğinde, gerçekleştirdiğimiz Bitcoin buluşmalarından birine davet ettim ve severek katılacağını belirtti. 5-10 gün içerisinde Türkiye’ye gelmeyi planlayan Felix, umarım tüm dünyayı Bitcoin ile gezme amacına ulaşır.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner