Yükleniyor...

Bitcoin ve Altcoin’ler Mayıs Ayında Ne Olacak?

Bugün itibarıyla yeniden olumlu fiyatlanmaya başlayan kripto piyasası Mayıs ayında nasıl bir yol izleyecek?

Bugün itibarıyla yeniden olumlu fiyatlanmaya başlayan kripto piyasası Mayıs ayında nasıl bir yol izleyecek?

Genel Görünüm

Kripto para piyasası 2023’ün başlangıcıyla birlikte önemli yükselişler yaşadı. Bitcoin sene başından bu yana %65’ten fazla kazanç sağlarken başta yapay zeka projeleri olmak üzere diğer altcoinler de önemli ivmeler yakaladı.

Nisan ayında ise yaşanan bu pozitif hava kendini daha fazla hissettirdi ve lider kripto para birimi Bitcoin aylar sonra 31 bin dolar seviyesinin üzerine çıkmayı başardı. Geçtiğimiz günlerde ufak çaplı düzeltmeler yaşayan kripto piyasası bugün itibariyle yükselişine kaldığı yerden devam edecek gibi duruyor. Bitcoin son 24 saatte yaşadığı %4.85’lik artışla 28.500 dolar seviyesinin üzerinde fiyatlanırken lider altcoin Ethereum da %3.33’lük artışla 1.800 dolar bölgesinin üzerinde fiyatlanmaya devam ediyor. 

Geçtiğimiz ay yaşanan banka krizleri sonrası Bitcoin fiyatında önemli artışlar yaşanmıştı. Buradan da birçok analist yatırımcıların iflas eden bankaların ardından, Bitcoin’i güvenli liman olarak gördüğünü söylemişti. Bugün de First Republic Bank’in hisse senetlerinde büyük oranda düşüş yaşanmasıyla beraber yatırımcılar yeniden Bitcoin’e yöneldi ve BTC fiyatında artışlar yaşandı.

Santiment Verileri Ne Diyor?

Mayıs ayına bir haftadan az bir süre kalmışken, piyasaların yönü nereye doğru gidiyor ve Mayıs ayında bizleri neler bekliyor Santiment’in sağladığı veriler üzerinden inceleyelim. 

Zincir üstü veri sağlayıcısı Santiment’in aktardığı son veriler, Bitcoin’in sosyal baskınlığının piyasadaki diğer altcoin’lere kıyasla nispeten yüksek kaldığını bildirdi. Genellikle, Bitcoin için yüksek sosyal baskınlık, piyasa coşkusu veya korku sırasında gerçekleşir. O yüzden bu veriler ışığında fiyatların hızla toparlanabilme ihtimali olduğunu göz önünde bulundurmalıyız ki şu anda da piyasaya baktığımızda hareketlerin bu yönde olduğunu görüyoruz. 

Analistlerin Görüşü Ne Yönde?

Bitcoin’de yükseliş bekleyen analistlerin başında Michael Van de Poppe geliyor. Poppe, yaptığı son değerlendirmede Bitcoin’in sağlıklı bir düzeltmeyle karşı karşıya olduğunu ve 25 bin 300 doların üzerinde kaldığı sürece bu ralliyi 42 bin dolara doğru sürdürmesinin muhtemel olduğuna değindi. 

Bununla birlikte kripto para analiz şirketi K33 Research’te Mayıs ayı ile ilgili yorum yapan uzmanlar arasında yer aldı. K33’e göre tarihsel veriler incelendiğinde Bitcoin fiyatı 20 Mayıs’ta 45 bin dolarlık bir tepeye ulaşabilir. Mevcut seyrin 2018-2019 ayı piyasasına benzediğini söyleyen analiz şirketi, 2018’deki düşüş şimdikinden daha şiddetli olsa da ikisi arasındaki benzerlik yine de dikkat çekici dedi. İki döngüyü karşılaştıran şirket, Mayıs ayında Bitcoin’in 45 bin dolar seviyesine ulaşmasının olası olduğunu söyledi. 

Analistlerin görüşlerinin pozitif yönde olduğunu gördük. Ancak Mayıs ayı başında açılan Ethereum kilitlerinin en büyük havuzu olan Lido Finance’da çekme talepleri işleme alınacak. Bunun yanı sıra 3 Mayıs’ta FED faiz kararını verecek. Bu nedenle Mayıs ayı başında bir miktar satıcılı bir süreç yaşanma ihtimali olsa da genel görünüm pozitif yönde. 

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner