Yükleniyor...

Birleşik Krallık’tan Yapay Zeka Hamlesi!

İngiliz hükümeti, güvenli yapay zekanın geliştirilmesine yönelik görev gücü oluşturmak için 124,8 milyon dolarlık fon sözü verdi.

birleşik krallık

İngiliz hükümeti, güvenli yapay zekanın geliştirilmesine yönelik görev gücü oluşturmak için 124,8 milyon dolarlık fon sözü verdi. 

Birleşik Krallık, ülkenin teknoloji sektörünü geliştirme çalışmalarını hızlandırıyor. Birleşik Krallık Başbakanı ve Teknoloji Bakanı’nın 25 Nisan’da yaptığı duyuruya göre, ülkenin yapay zekaya hazırlık sürecini hızlandırmaya yardım edecek bir görev gücü oluşturulacak. 

Deneme Çalışmaları Altı Ay İçinde Başlayacak

Başbakan Rishi Sunak, yapay zekanın ekonomik büyüme, sağlık ve güvenlik alanındaki ilerlemeler için birçok fırsat sunduğunu söyledi. 

Rishi Sunak, konuşmasının devamında şu ifadelere yer verdi: “Yeni uzman görev gücümüz aracılığıyla gelişmekte olan teknolojilere yatırım yaparak, daha yenilikçi bir Birleşik Krallık ekonomisini şekillendirmenin bir parçası olabilir ve yapay zeka geliştirme konusunda öncülük etmeye devam edebiliriz. 

Birleşik Krallık’ın bu hamlesi, 2030 yılına kadar bir bilim ve teknoloji süper gücü olma taahhüdüyle aynı zamana denk geliyor. 

Duyuruya göre, yapay zeka kullanımı ve entegrasyonunun ilk pilot denemelerinin kamu hizmetlerine odaklanması ve önümüzdeki altı ay içinde başlatılması bekleniyor. Birleşik Krallık’taki yetkililer aynı zamanda güvenli yapay zeka için bastırıyor, bu da teknolojinin inovasyonu sınırlamadan insanları güvende tutmak için düzenlenmesi anlamını taşıyor. 

Konu ile ilgili açıklama yapan İngiltere bilim, inovasyon ve teknoloji sekreteri Michelle Donelan, sorumlu bir şekilde geliştirildiği takdirde yapay zekanın her sektörü dönüştürebileceğini söyledi. 

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner