Yükleniyor...

Bitcoin Versiyon 0.9.0 Yayınlandı, Transaction Malleability Sorunu Çözüldü

Bitcoin geliştiricileri, Bitcoin protokolünün son güncellemesi versiyon 0.

Bitcoin geliştiricileri, Bitcoin protokolünün son güncellemesi versiyon 0.9.0’yı yayınladı. Bu versiyonla birlikte, exchange devi Mt.Gox’un kapanmasında rol oynayan “transaction malleability” sorunu için güçlendirmeler yapıldı. Aynı zamanda işlemlerin Bitcoin ağına aktarımında da güncellemeler yapıldı.

Bitcoin versiyon 0.9.0, coin kontrol özellilkeri ve Windows 64-bit yükleyicisi içermesinin yanında; bazı hata düzeltmeleri ve güncellemeler de içeriyor.

Bitcoin geliştiricileri, Bitcoin’deki bazı hata düzeltmelerinin yanında, Bitcoin Core isminde marka değişikliğine de gideceklerini belirtti. Bunun nedeni olarak da yazılım ile Bitcoin ağının karışıklığının giderilmesi belirtiliyor.

Bitcoin 0.9.0 ile “transaction malleability” sorunun çözümü için, işlemlerin Bitcoin ağına iletimesiyle ilgili bazı düzenlemeler yapıldı. Bildiğimiz gibi “transaction malleability” sorunundan dolayı Mt.Gox büyük bir çöküşe uğramış ve hackerlar exchange sitesinden yüklü miktarda hırsızlık yapmışlardı. Bu versiyon ile “double-spent” sorununa da tam bir çözüm gelmiş gibi görünüyor.

Diğer bir değişiklik ise, BTC Transfer ücretlerinin düşmüş olması. BTC Transfer Fee, yeni gelen güncelleme ile birlikte 0.01 mBTC oldu.

Bir değişiklik de, Windows işletim sistemi için gelen güncellemede oldu. Daha öncelerde kullanıcıların şikayet etmeleri üzerine, bu versiyonda Windows 64-bit installer da mevcut.

Tepkiler

Bitcoin versiyon 0.9.0 ile ilgili tepkiler, kullanıcılar yazılımı kullanmaya başladıkça şekillenecektir. Bitcoin Talk Türkçe Forum’u ve Reddit BitcoinTR sayfasında, kullanıcıların yeni versiyonla ilgili düşüncelerini görebilir ve siz de düşüncenizi paylaşabilirsiniz.

Bitcoin 0.9.0 Güncellemesi

Resmi yayınlanan bilgilere göre, Bitcoin 0.9.0 güncellemesi yapılırken şu adımlar izlenmelidir:

  • Eski versiyonu kapatın
  • Önceki tüm versiyonları silin
  • Windows için yükleyiciyi başlatın ya da uygulamayı kopyalayın (Mac ve Linux için)

Eski versiyon 0.7.2 ya da daha önceki versiyonları kullananlar, Blockchain dosyalarını yeniden düzenlemek zorunda kalacaklardır. Bu işlemler, geliştirici ekip tarafından zaman açısından tahmini yarım saat ile birkaç saat arasında öngörülmüştür.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner