Yükleniyor...

Bitcoin, SaaS için Ne İfade Ediyor?

SaaS (Software as a Service) platformları, gün geçtikçe dünyada geliştiği gibi Türkiye'de de gelişimini sürdürmeye devam ediyor.

SaaS (Software as a Service) platformları, gün geçtikçe dünyada geliştiği gibi Türkiye’de de gelişimini sürdürmeye devam ediyor. Türkiye’de tam olarak SaaS ve bulut yazılım fikri akıllarda tam yer etmese de, özellikle üniversite-lise öğrenimi gören öğrencilerin ve teknoloji şirketlerinin vazgeçilmesi hale gelen SaaS uygulamalar ve bulut yazılımlar, işlerimizde bize müthiş kolaylıklar sağlıyorlar.

İşlerimizi SaaS yazılımlar ve bulut yazılımlar ile kolayca dijital dünyaya aktarabildiğimiz günümüzde, paranın da dijital dünyada işlem görmesi haliyle kaçınılmaz oluyor. Bu sırada aklımıza ilk gelen dijital para da tabiki Bitcoin oluyor. Fakat Bitcoin ile SaaS arasındaki ilişkinin önemi nerede?

Az önce ifade ettiğimiz gibi, dünyada teknolojiyle iç içe yaşayan ve dijital platformlarda işlerini daha verimli halde yürütmek isteyen kişiler için SaaS uygulamalar çok iyi bir çözüm. Dropbox, Trello, CRM yazılımları ve daha bir çok bulut yazılım ve SaaS işlerin dijital dünyada daha verimli yürütülmesi için geliştirilmiş uygulamalar. Hâl böyleyken, Bitcoin topluluklarındaki çalışmalarda da SaaS kullanımının gerekliliğinden söz edebiliriz.

Bitcoin ve kriptopara topluluklarındaki çalışmaların ve büyük kitlenin yönetimi çok da basit bir şey değil. Örneğin; Bitcoin ile ilgili yeni hayata geçirilecek bir çok girişimde; yapılacak işlerin karmaşıklığını tahmin edebiliyorsunuzdur. En basitinden ekipteki her kişiye verilecek ayrı bir görevin hafızalarda tutulması yerine, kullanılabilecek bir proje yönetimi yazılımı, tüm iletişimi doğrudan ekip arasında sağlayacaktır. Start-up ların bu gibi ve daha bir çok SaaS platform gereksinimi; CRM modülleri, görev yönetimi – dosya yönetimi yazılımları, sosyal medya yönetimi yazılımları ve daha bir çok SaaS ile sağlanıyor.

Tüm bu yazılımların kullanımı elbette girişimlerin kısa sürede amacına ulaşmasında büyük etken olacaktır. Ancak bir de işin şu tarafı var ki, SaaS platformları da Bitcoin ve kriptopara birimlerinin gelişiminde oldukça katkı sağlayabilir.

İşlerini internet üzerinden yürüten bir çok şahıs ve şirketin, SaaS ve bulut yazılımları kullandığını göz önüne alırsak, bu yazılımların Bitcoin ve diğer kriptopara birimleri ile ödeme kabul etmeleri, Bitcoin’in kullanımında büyük bir alan açacaktır. Şu anda teknolojiye meraklı bir çok kişinin Dropbox’ı kullandığını veya MailChimp’ten haberi olduğuna eminim. Bu ve bu gibi yazılımların Bitcoin ile ödeme kabul etmeye başlamaları, Bitcoinlerin harcanmasında ne gibi bir artış getirir dersiniz?

Özetle toparlamak gerekirse; Bitcoin topluluklarında ortaya çıkacak yeni girişimlerin işlerindeki verimliliği artırmak ve daha hızlı bir gelişme yaşamak adına SaaS uygulamaları kullanmaları kaçınılmazken, SaaS platform sağlayıcıların da ödemelerde Bitcoin’i kabul etmesi Bitcoin için kullanım alanlarını müthiş bir ölçüde artıracaktır. SaaS ve Bitcoin, ileriki zamanlarda görebileceğimiz ödeme sistemlerindeki entegrasyonu ile kullanıcılara kolaylık sağlayabilir, Bitcoin’e de geniş bir kullanım alanı yaratabilir.

Öne çıkarılan görsel, bitcoinaware.com

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner