Yükleniyor...

Avustralya Vergi Ofisi, Bitcoin’i Vergilendiriyor

Avustralya Vergi Ofisi, Bitcoin'den elde edilen gelir ve kârlara vergi getirilmesi tasarısı üzerinde çalışmalar yapıyor.

Avustralya Vergi Ofisi, Bitcoin’den elde edilen gelir ve kârlara vergi getirilmesi tasarısı üzerinde çalışmalar yapıyor.

Avustralyalı bir Bitcoin girişimcisinin talebi üzerine ortaya çıkan bu bilgi, dijital para dünyasındaki bir çok girişimciyi de etkileyecek gibi gözüküyor. Bu durumda belirtilen o ki: bir şirkete yapılan Bitcoin transferleri gelir olarak sayılacak ya da kâr elde etme girişimi olarak görülecek. Bu yüzden de bu elde edilen gelirler vergilendirilecek.

Yapılan açıklamalara göre, Avustralya Vergi Ofisi, Bitcoin’i tamamıyle kavramış durumda ve Bitcoin’i şu şekilde tanımlıyor: “Bitcoin, hiçbir merkezî otoriteye bağlı olmayan, açık kaynaklı bir kriptografik protokoldür.”

Avustralya Vergi Ofisi’nin yaptığı tanımlamadan kısa kısa notlar:

“… Mining (Madencilik), karmaşık algoritmaları çözmek için ücretsiz indirilebilen Bitcoin yazılımları ile, Bitcoin işlemlerini elde edilen çözümler ile doğrulama ve bu doğrulamadan sonra sistemin Bitcoin madencisine ödül olarak, Bitcoin cüzdanına gönderilen BTC miktarı ile son bulan bir aksiyondur.”

“… Bitcoinler peer-to-peer bilgisayar ağı ile dolaşır ve Bitcoin kullanıcıları Bitcoinlerini “Bitcoin cüzdanı” adı verilen dijital cüzdanlarında depolarlar.”

“… Sizler Bitcoin madenciliği yapabilmek için bilgisayar donanımlarına ve özel olarak geliştirilmiş cihazlara önemli derecede paralar yatırıyorsunuz. Bunun amacı ise Bitcoin üretttikten sonra bu madencilikten ve satıştan kâr elde etmektir.”

Avustralya’da hükümet tarafından yönetilen bir banka olmadığından, şu ana kadar dijital para ile iş yapan kurumlara herhangi bir yasaklama getirilmedi. Açıklamaya baktığımız zaman da, bu uyarının aslında ne kadar açıklayıcı olduğunu hepimiz görmekteyiz.

 

Avustralya Vergi Ofisi açıklaması, CoinDesk’ten alınmıştır.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner