Yükleniyor...

Bitcoin’in Önemini Kavramak

Aslında Bitcoin'in neden bizim için önemli olduğunu belirtmemiz de gerekiyor.

Aslında Bitcoin’in neden bizim için önemli olduğunu belirtmemiz de gerekiyor. Yaşadığımız dönemin finansal düzenine baktığımızda, merkez bankları tarafından basılan paraların büyük bir çoğunluğunun ( hem de çok büyük bir çoğunluk), bankaların altın rezervleri ile ilgisi olmadığını görüyoruz. Yani merkez bankaları karşılıksız para basıyorlar. Tüm ekonomistlerin öngördüğü şekilde de, karşılıksız para basımının ileride çok büyük felaketlere yol açabileceği açıkça ortada. Düşünün, elinizdeki paranın aslında hiçbir değeri olmamasına rağmen, değeri varmış gibi işlem görmekte.

Tabi burada, Bitcoin’in tekolojisini anlayabilmek çok önemli. Çünkü Bitcoin, başlangıç rehberimizde de bahsettiğimiz üzere, hiçbir merkezi kurum ya da hükümet tarafından kontrol edilmiyor ve protokolüne göre basımı sadece 21 milyon adet ile sınırlı.  Bitcoin’in değerini, çözülmesi imkansız denecek kadar zor algoritmalar belirliyor.

Bitcoin, geleceğin para birimi olma yolunda önemli bir teknoloji !

Bitcoin’in para birimi olarak kullanımının Avrupa’daki çoğu ülkede ve ABD’de yaygınlaşmasına rağmen, hâlâ daha insanların Bitcoin bilincini tam olarak kavradığını düşünmüyorum. İnsanlar hâlâ Bitcoin’e kolay para gözüyle bakmakta ve internet ortamında türetilen birçok sitede de “Birkaç dakikada Bitcoin kazanın!” tarzı siteler bulunmakta.

Bu siteler, öncelikle Bitcoin’in asıl varolma amacını zedeleyen sitelerdir. Facebook, Twitter ve forumlarda gördüğüm bir çok uygulama üzerine de, çoğu insanın bu sitelere itibar ettiğini görmekteyim. Fakat Bitcoin, bunlar için geliştirilmedi.

Bitcoin; santral otoritelerden ekonomik bağımsızlık kazandırmak için, ödemelerde kolaylıklar sağlamak için ve mevcut finansal durumda stabilite kazanmak için etkili bir araç olacaktır. Şu an elimizde bulundurduğumuz paraların altın rezervlerinin karşılığı olması gerekir. Parasal sistemler bu yapı üzerine kurulmuştur ve altın karşılığı olmayan para birimlerini ekonomik facialar beklemektedir. Bu gibi durumların örneklerini geçmişte gördük. Yani altın karşılığı olmadan para basmak ekonomik denge için tehlikelidir. Bitcoin burada devreye giriyor. Hiçbir otoritenin kontrolü altında olmadığı için, ileride Bitcoin sayesinde facialar önlenebilir…

Tabi tüm kafalarda oluşan soruları tahmin edebiliyorum da. “Bitcoin bu kadar dalgalı bir kurda devam ederken, nasıl olur da Bitcoin’e para gözüyle bakabiliriz?”, “Bitcoin’i harcayacak bir yer yok, nerede harcayacağım ki?” gibi sorular, benim tarafımdan da zamanında sorulan sorular. Ama şunu farkediyorum ki, sadece bu soruları sorarak Bitcoin’i bir ileri noktaya taşıyamayız.

Bitcoin’in para birimi olarak kullanılmasını yaygınlaştıracak teknolojiler üretilecektir. Ve bunun için Türkiye’de düzenlenecek etkinliklerin ilk adımı da atıldı.

BitHack Organizasyonu (Bitcoin Hackathon’u)

Türkiye’de ilk kez gerçekleştirilecek olan ve büyük katkılar sağlayacağını düşündüğüm bu etkinlik ile, bu teknolojileri geliştirebilmek mümkün. Yazılımcılar, tasarımcılar ve girişimcilerin buluşacağı bu etkinlikte, üretilen fikirler de geliştirilecek olan yazılımlar kadar büyük katkı sağlayacaktır.

Bitcoin’i bir ileri noktaya taşıyabilmek için, Türkiye’de bu bilinci de geliştirmemiz gerekli diye düşünüyorum. Forumlarda gördüğüm üzere, Bitcoin ile ödeme kabul etmeleri için bir çok alışveriş sitesine teklifler götürülüyor. Bunlar umut verici gelişmeler tabii ve bu çalışmalara hızla devam etmemiz de gerekiyor.

Son olarak, Türkiye’de Bitcoin ekosisteminin gelişmesine katkıda bulunan tüm kuruluşlara teşekkürlerimi sunmak istiyorum. Dilerim, Bitcoin’in önemi kısa sürede anlaşılır.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner