Yükleniyor...

eBay, Exchange Sistemi için Patent Başvurusunda Bulundu

eBay, Bitcoin ile ilgili de geliştirmelerin yapılacağı exchange sistemi için patent başvurusunda bulundu.

eBay, Bitcoin ile ilgili de geliştirmelerin yapılacağı exchange sistemi için patent başvurusunda bulundu. ABD Patent ve Marka Ofisi verilerinde kayda geçen patent başvurusu, e-ticarette dijital para birimlerini ve ödeme proseslerini ilgilendiriyor.

System and Method for Managing Transactions in a Digital Marketplace” başlığı ile kayda geçen patentte, eBay’in e-ticaret platformlarındaki dijital para ile gerçekleşen işlemleri yönetebiilmek adına bir sistem ve metod geliştirdiğinden söz ediliyor. Patentin alınmasındaki etken olarak görebiliriz ki; eBay, dijital para birimlerinin gelecek zamanlarda e-ticaret ve internet ortamında kullanımının artacağını öngörüyor, bu yüzden dijital para ile gerçekleştirilen işlemlerde rol sahibi olmak için çalışmalarını başlatmış bulunuyor.

eBay’in patent maddelerinde bahsettiği üzere; yaratılan bu modül ile, kullanıcılar ödemelerinde kolayca bir para biriminden diğer para birimine geçiş sağlayabilecekler.

eBay’in bu atılımının Bitcoin dünyası için çok büyük etkiler yaratacağı oldukça açık ve net. Fakat bu girişim, sadece Bitcoin’i kapsamıyor. Facebook credits, eBay bucks ve ABD doları da bu patentin kapsadığı para birimleri içerisinde:

“Değiş-tokuş yapılabilecek para birimleri listesinde: flyer miles, parapuanlar (Örnek: kredi kartlarındaki harcama dahilinde kazanılan puanlar, mağazadaki harcamalardan kazanılan puanlar), dijital para, nakit, Bitcoin, Facebook credits, eBay bucks, nakit karşılığı olan ödeme enstrümanları (Örnek: hediye kartları, seyahat çekleri, çekler) ve diğer para birimi formları bulunuyor.”

Payment system 122 ile, Bitcoin kullanıcıları, daha sonra e-ticaret sitelerinde alım yaparken kullanmak üzere eBay ağında depoladıkları Bitcoinlerini, herhangi bir eşya ya da servisten faydalanmak için kullanabilecekler.

eBay’in Bitcoin ile ilgili spekülasyonları devam ederken bu haberlerin çıkması, Bitcoin kullanıcılarını sevindirecek gibi gözüküyor. Nitekim daha önce yayınladığımız haberimizde, eBay CEO’su John Donahoe, “eBay Birçok Para Birimini Destekleyen Dijital Cüzdan Geliştiriyor” açıklamasına yer vermiştik.

İş Bitcoin ve dijital para birimleri ile ilgili konuşmaya geldiğinde, eBay CEO’su Donahoe, en açık sözlü yöneticilerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Geçtiğimiz aylarda Donahoe, dijital para biriminin “çok güçlü bir” konuma geleceğini belirtmiş ve eBay’in gelecek planlarında bununla ilgili çalışmalar olabileceğini söylemişti.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner