Yükleniyor...

Bitcoin Fiyat Dalgalanmalarına Çözüm: Bitcoin Bilinci Oluşturmak

Birkaç hafta öncesinde Bloomberg ve TechCrunch gibi medya yayın organlarının, Bitcoin fiyatındaki dalgalanmanın artık çözüldüğünü öne süren yazılar yayınlamalarına rağmen, Mt.

Birkaç hafta öncesinde Bloomberg ve TechCrunch gibi medya yayın organlarının, Bitcoin fiyatındaki dalgalanmanın artık çözüldüğünü öne süren yazılar yayınlamalarına rağmen, Mt.Gox’un yaşadığı tekniksel problemlerden sonra CNBC, the Wall Street Journal, Bloomberg, BusinessWeek ve Business Insider haber sitelerinde “bitcoin crash” başlığı altında Bitcoin’in artık bittiği ile ilgili  haberler yayınlandı.

The LA Times’ta Mark Williams’ın yayınlanan açıklamasında şu şekilde ifadeler yer alıyor:

“Bitcoin, para birimi olma yolunda başarılı olması için, temel standartlarla yüzleşene kadar laboratuvar ortamındaki bir deney olarak beyinlerde yer etmelidir.”

Daha önce de bahsettiğimiz üzere, bu değerlendirmeler şu an için doğru; Bitcoin bir para birimi için oldukça riskli bir varlık.

Bu yıl içerisinde bir çok teknolojik gelişme yaşandı ve bunlar ile birlikte Bitcoin’i günlük yaşantımızda daha kolay kullanabilme imkanına sahip olduk. Bunlara ödeme sistemleri, online Bitcoin cüzdanları ve exchange sitelerinin örnek verebiliriz. Fakat, bundan sonraki geliştirilen metodlar ya da ürünler, Bitcoin’in dalgalı kurunu sabit tutmaya yönelik çalışmalar içermelidir.

Yeni Metodlar ve Ürünler

Bitcoin alıcılarının fiyatlardaki dalgalanmalar yüzünden karşılacağı riskleri indirgeyen ve ellerinde tuttukları Bitcoinleri daha güvenli şekilde cüzdanlarında tutabilecekleri bir ürün ya da metod, Bitcoin fiyatının dalgalı seyrini düzenlemeye koyabilecek bir çalışma olabilir.

Aslında Bitcoin’de bu kadar dalgalı bir fiyat sergilenmesinin nedeni, bazı kişilerin Bitcoin’e bir para birimi gözüyle yaklaşırken, diğerlerinin ise altın gibi bir yatırım aracı gözüyle yaklaşması. Bitcoin likiditesi, Bitcoin’e bir yatırım aracı gibi yaklaşan ve bu yönde alımlarını gerçekleştiren kişiler tarafından engellendiğinden, bir kişinin yarattığı orta düzeydeki bir işlem bile büyük fiyat dalgalanmalarına yol açabiliyor. Bu yüzden Bitcoin sabit bir fiyat yakalanamıyor.

Bu yüzden CoinKolik ve diğer kriptopara haber sayfaları olarak, kullanıcıyı Bitcoin konusunda eğitmek ve fiyat dalgalanmalarını engellemek bizlere büyük sorumluluklar yüklüyor. Herşeyden önce insanların Bitcoin’in bir para birimi, yani belli ürün ve hizmetleri alırken kullanabilecekleri bir para olarak görmelerini sağlamak zorundayız. Aksi takdirde, yatırım aracı ve para birimi olarak iki yöne ayrılan Bitcoin’in fiyatı, sabit bir fiyat yakalayamayacak gibi duruyor.

Son zamanlarda yayınladığımız haberler de, Bitcoin kullanıcılarını bu tür fırsatlar konusunda haberdar etmek yönünde oldukça etkili oldu. Bitcoin ve Dogecoin ile Hamburger Tatmak, Bitcoin ile Giyim Mağazasından Hızlı Alışveriş Yapmak, Fiverr Sitesinde Bitcoin ile Ödeme Yapmak ile ilgili haberler, bu çabamıza örnek teşkil eder nitelikte.

MIT Technology Review dergisinde yayınladığı analizlerde de görüldüğü üzere, Bitcoin ve kriptopara ile ilgili geliştirilen yeni teknolojiler sayesinde, Bitcoinler satın alındıktan 24 saat sonra harcanmakta ve piyasadaki likidite bu şekilde artmakta.

Resim, BitcoinMagazine’den alınmıştır.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner