Yükleniyor...

BitPay, Açık Kaynaklı Kütüphane BitCore’u Yayınladı

Bitcoin 2009'dan bu yana kullanımı kat kat artan bir kriptopara birimi.

Bitcoin 2009’dan bu yana kullanımı kat kat artan bir kriptopara birimi. Bitcoin’in popüleritesi günden güne artarken, kullanım alanları da geliştirilen teknolojiler ile birlikte hızla genişlemekte. Fakat Bitcoin’i herkes tarafından kullanılacak seviyeye getirecek bir kullanıcı kitlesi hâlâ yok. Bunun sebebi ise, bir çok Bitcoin meraklısının, Bitcoin’i “kullanması zor” olarak nitelendirmesi.

BitPay, tüm bu zorlukları ortadan kaldırmak ve Bitcoin teknolojisini daha ileri seviyelere taşıyarak herkesin kullanılabileceği bir hâle getirmek için, BitCore adlı projeyi başlattı. BitCore sayesinde geliştiriciler açık kaynaklı JavaScript kütüphanesinden yararlanarak, direkt Bitcoin ağına bağlı bir şekilde uygulamalar geliştirebilecekler.

BitPay CTO’su Stephen Pair, konuyla ilgili olarak, “Umuyoruz ki, bu proje sayesinde ortalama bir insanın kullanılabileceği şekilde ve güvenli, yeni Bitcoin yazılımları geliştirilecek.” açıklamasında bulundu.

BitPay, açık kaynaklı kütüphane BitCore’u yayınlayarak, Bitcoin teknolojilerini ve Bitcoin networkünü geliştirme amaçlı bir girişim gerçekleştirdi.

BitPay blog sayfasında BitCore’un yayınlanması ile ilgili şu haber yayınlandı:

“BitPay olarak inanıyoruz ki, geliştiriciler yeni Bitcoin projeleri tasarlamayı düşünürken, açık kaynaklı olmayan yazılım servislerini ve uygulama geliştirme arayüzlerini kullanmamalılar. Geliştiricileri direkt olarak Bitcoin ağı ile bağlı yazılımlar geliştirmeleri konusunda cesaretlendirmek için, BitCore projesini başlatıyoruz. BitCore, Bitcoin protokolü ile hayal ettiğiniz her şeyi geliştirebileceğiniz açık kaynaklı bir JavaScript kütüphanesidir. BitCore; sunucu tarafında “node.js” üzerinde veya client tarafında web tarayıcısı üzerinde geliştirme imkanı sunuyor.

…”

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner