Yükleniyor...

Berlin’de Bitcoin Savunması

Bitcoin severler, yatırımcılar ve girişimciler, bu hafta Berlin'de gerçekleştirilen "Inside Bitcoin" konferansında, kriptopara birimlerini son zamanlardaki suçlamalardan korudu.

Bitcoin severler, yatırımcılar ve girişimciler, bu hafta Berlin’de gerçekleştirilen “Inside Bitcoin” konferansında, kriptopara birimlerini son zamanlardaki suçlamalardan korudu.

Bir çok yorumcu, Mt.Gox’un geçen günlerde yaşadığı sıkıntıların BitStamp’i ve BTC-e’yi de etkilemesi üzerine, bu gelişmelerin Bitcoin’in sonun geleceğine işaret olarak gördüklerini söyledi. Bloomberg yazarı Leonid Bershidsk’in yorumuna göre,” Bitcoin şu anda sadece, Bitcoin’in tamamen sona ermesine neden olacak büyük yatırımlar yapan insanlar tarafından destekleniyor.”

Bitcoin Germany CEO’su Oliver Flaskämper, konferansı, “Bitcoin’i kalıcı olarak engelleyecek olan iki tehdit var: birisi çok büyük bir teknik sorun, ikincisi ise global yasak. -ki iki tehdit de şu an için geçerli değil-” cümlesiyle başlattı.

Flaskämper ayrıca, “Bitcoin malleability (işlemlerin manipüle edilebilirliği) sorunu, kısa bir süre içinde çözülecek ve Bitcoin tekrar eski gücüne kavuşacak. Global yasak konusuna gelirsek; bu imkansız olur, çünkü Bitcoin’i yasaklamak demek, interneti yasaklamak demektir.” açıklamasında bulundu.

Blockchain CEO’su ve Bitcoin gezgini olarak bildiğimiz Nicholas Cary, sorunları yakından takip ettiğin, ve bu yaşananların yakın bir zamanda çözüme kavuşacağına olan inancından bahsetti.

Bitcoin’in Geleceği

Konferansa 14 ülkeden 300 kişi katıldı ve iki gün süren tartışmalarda öne çıkan konu Bitcoin’in geleceğiydi. Ayrıca konferansta “network tarafından desteklenen ve kâr amacı gütmeyen, Bitcoin’i korumak ve desteklemek için” Global Bitcoin Alliance adında bir organizasyon kuruldu.

Bitcoin Exchange Berlin kurucusu Aaron Koenig, tam da bu zamanda böyle bir organizasyonun gerekliliğinden bahsetti ve kendisi Global Bitcoin Alliance organizasyonunun kurucularından biri oldu. Koenig, bu organizasyondaki her bir kişiyi Bitcoin ile ilgili bir lider olarak değil, bir destekçi olarak gördüğünü belirtti.

Global Bitcoin Alliance’ın “Bitcoin öldü!” haberlerine karşılık reaksiyonu şu şekilde oldu:

“Bitcoin’in artık son bulduğu bir çok kez dile getirildi, fakat Bitcoin çok güçlü ve esnek bir teknoloji. Bitcoin’i alt etmek oldukça zor bir iş ve bu uğraşlar sadece Bitcoin’i daha da güçlendirir.”

Katılımcılardan biri de geçtiğimiz aylarda Çin’in Bitcoin’le ilgili yasağıyla karşı karşıya gelen, fakat bu durumlarla nasıl başa çıkabileceğini bilen BTC China CEO’su Bobby Lee oldu.

Bobby Lee, Bitcoin’in karşılaştığı sorunlarla ilgili oldukça sakin bir tavır takınarak, “Yakında çözülür.” açıklamasını yaptı. Daha sonra Çin’deki duruma değindi. Bitcoin’in Çin’de daha bitmediğini söyleyen Lee, asıl problemin, Çin’in getirdiği yasak ile finansal enstitülerin Bitcoin kullanmasını engellemesi olduğunu söyledi.

Lee’ye göre, “Bitcoin’le ilgili iyi haberler son bulmuş değil. Şu anda karşılaştığımız sorun Bitcoin düzenlemeleri ile ilgili. Bu olaylardan sonra Bitcoin’in tekrar gücünü geri kazanması, bir kaç aylık bir süreçte gerçekleşir.”

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner