Yükleniyor...

Ben Horowitz, Bitcoin Üzerine Bahse Girdi

Bitcoin dünyasında yaşanan ilginç gelişmelerden sonra, oldukça şaşırdığımız bir gelişme daha yaşandı.

Bitcoin dünyasında yaşanan ilginç gelişmelerden sonra, oldukça şaşırdığımız bir gelişme daha yaşandı. Bitcoin’in ilerideki kullanım oranına dayalı bir bahis…

Andreessen Horowitz başkan yardımcısı Ben Horowitz ve ekonomi alanında önemli bir isme sahip olan Felix Salmon, bu iddiayı aralarında başlatan kişiler.

Bitcoin ile ilgili bir çok girişime yatırım yapan Ben Horowitz’in, bu iddiada Bitcoin’in tarafını tutması kaçınılmazdı ve öyle de olmuş. İddia basit olarak şu şekilde; 2019 yılında Planet Money’in yapacağı bir ankette, ankete katılan kişilerin 10%’u geçmiş ayda Bitcoin’i alışveriş için kullandıysa Horowitz, kullanmadıysa Salmon iddiayı kazanacak.

Bu iddiada kim haklı çıkarsa, bir çift Alpaca marka çorap kazanacak. (İddianın çorap üzerine konulması, Bitcoin ile ilk satın alınan ürünün bir çorap olmasından kaynaklanıyor.)

Salmon’a göre Bitcoin fiyatındaki dalgalanmalar ve Bitcoin’in öneminin artması, kullanıcıların Bitcoinlerini harcamamalarına neden olacak. Bu kanısını ise, 2009’da 10.000 BTC ile pizza alan kişiyi örnek göstererek destekliyor. O zamanlarda bu kişinin harcadığı 10.000 BTC, şu an 6.519.100 dolara denk geliyor.

Salmon, bu şekilde Bitcoinlerin değerinin üstüne oturmanın ve harcama yapmamanın, daha sonra gelişmeyi de engelleyeceği görüşüne sahip. Horowitz ise görüşlerinde daha iyimser bir yaklaşım göstererek, Bitcoin’in 2019 yılında büyük bir çoğunluk tarafından kullanılan bir ödeme sistemi olabileceğini düşünüyor.

Salmon, “Bitcoin’in beş yıl içerisinde herkesin kullandığı bir ödeme sistemi mekanizması olmasına imkan yok. Hatta Bitcoin o zamanlarda varolmayadabilir. Bu durumda Bitcoin sadece değersiz bir para olacak.” açıklamasında bulunuyor.

Benim fikrim ise ikisine de hak verir nitelikte. Eğer şu anki durumda Bitcoin’in karşılaştığı sorunlar, ileride de devam ederse, bu Bitcoin’in gelişimi için büyük bir engel teşkil edecek. Bitcoin’in hükümetler tarafından kontrol edilemediğini, hatta kullanım nedeninin büyük bir çoğunluğunun da bu özelliği sayesinde olduğunu biliyoruz. Fakat bir takım düzenlemeler gelmedikçe, Bitcoin para aklama ve finansal terörizmi destekler bir niteliğe bürünecek ve bu da bir çok Bitcoin kullanıcısının -yatırımcıların bile- tepkisini çekecektir.

Öte yandan, Bitcoin ile birlikte dijital paranın olağanüstü bir şekilde geliştiğini de hepimiz gördük. Benim Bitcoin hakkındaki fikrim, bir para birimi olarak kullanılmasından çok, ödeme sistemi olarak kullanılmasının doğruluğundan yana. Hepimizin de göreceği üzere, bu kadar fiyat dalgalanmaları olan bir dijital parayı, para birimi olarak kabul etmemiz doğru olmaz. Fakat Bitcoin’in hayatımıza büyük bir kolaylık getirdiği çok büyük bir gerçek ve ilerleyen zamanlarda da dijital para ile ilgili gelişen teknolojileri hayatımıza uyarlamak daha da kolay olacak.

2019 yılına kadar bu iddia hatırlarda kalırsa, sonucunu CoinKolik olarak yine okuyucularımızla paylaşacağımızdan emin olabilirsiniz. Hepinize bol Bitcoin’li günler dileriz.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner