Yükleniyor...

Bitcoin Yarılanmasının Uzun Vadede Etkisi Ne Olacak?

Bitcoin (BTC) ağında yarılanma etkinliği ilk kez gerçekleşen bir olay değil.

bitcoin yarilanmasinin uzun vadede etkisi ne olacak

Bitcoin (BTC) ağında yarılanma etkinliği ilk kez gerçekleşen bir olay değil. İlk yarılanma 2012’de, ikinci yarılanma 2016 yılında gerçekleşti. Şimdi ise üçüncü yarılanma etkinliği gerçekleşmek üzere ve sadece 2 gün sonra madencilik ödülü yarıya inecek. Başlangıçta blok başına verilen ödül 50 BTC idi. Daha sonra 25 BTC ve 12.5 BTC’ye düştü. 12 Mayıs tarihinde gerçekleşecek olan yarılanma ile birlikte bu ödül 6.25 BTC’ye düşürülecek.

Ancak yaklaşmakta olan üçüncü yarılanma, diğer yarılanma etkinliklerine göre farklılık gösteriyor. Bunun en büyük sebebi ise çok daha fazla insanın kripto endüstrisinde yer alması gösteriliyor. Geçmişten gelen büyük oyunculara ek olarak, fiyatların manipüle edilebilmesini kolaylaştıran, hisse senedi opsiyonları, vadeli işlemler gibi etkenler mevcut. İnsanların kripto paraların ne olduğuna dair fikirleri de geçmiş dönemlere göre oldukça arttı. Eskiden dijital para birimlerinden uzak durmayı tercih edenler bile Bitcoin ağının ne olduğunu, ağı neleri beklediğini tahmin edebiliyorlar.

Uzun vadede baktığımızda, yarılanma etkinliği, lider kripto varlığın fiyatını sadece karma oranını artırarak etkileyecektir. Bildiğimiz üzere hash oranı ve Bitcoin fiyatları birbirleri arasında bir korelasyona sahip. Karma oranı ne kadar yüksek olursa, yeni blokları hesaplamak da o kadar zor olur ve piyasaya daha az Bitcoin girer. Arz talep dengesinde göre de Bitcoin fiyatında bir dengeleme gerçekleşir. Madenciler açısından ise, hash oranında düşüş oldukça faydalı diyebiliriz. Çünkü bu sayede madencilerin daha fazla BTC kazanmasına olanaklar oluşur. Madenciler genel anlamda verilmiş bir görevi yerine getirmek için ortaklaşa çalışıyor gibi görünseler de aslında tüm madenciler birbirleri ile rekabet içerisindeler.

Yarılanma sonrası kısa vadede ağ karma hızı düşecektir. Bunun sebebi ise mevcut elektrik fiyatlarında, artık kârlı bir şekilde çalışamayacak olan madenciler eski tip ekipmanlarının bağlantısını kesecektir. Daha önceki yarılanmalardan da edindiğimiz tecrübeye göre, gerçekleşecek olan etkinlikten yaklaşık bir yıl sonra BTC fiyatında belirgin bir yükselişin görülmesi muhtemel.

Bahsi geçen bu bir yıl, madencilerin teknik ekipmanlarını ihtiyaç duydukları şekilde güncellemeleri için geçen süre diyebiliriz. Büyümenin başlaması ile birlikte madenciler, mümkün olan en en yüksek fiyattan ayrılmak için dijital paralarını bir süre ellerinde tutar ve bu şekilde Bitcoin fiyat grafiğinde zirveler gerçekleşir.

Beklenen yarılanma aynı zamanda psikolojik bir yöne de sahip. Kripto para piyasaları ve geleneksel piyasalar birbiriyle ilişkili olduğundan, koronavirüs pandemisine bağlı piyasaların düşmesi de tüm dijital para birimlerinin düşmesine neden oldu. Bununla birlikte, Bitcoin, S&P 500, SSE Endeksi, Nikkei ve hatta altından daha iyi performans gösterdi. Koronavirüs etkisi altında kısmen gölgede kalan yarılanma etkinliği, şimdi ise daha fazla ilgi çekiyor. Google Arama Trendleri’nde kullanıcılar yarılanma hakkında daha fazla bilgi edinmeye çalışıyor. Bu durum Bitcoin ağı için oldukça olumlu yorumlanabilir, belki şimdi için değil ancak kripto paranın geleceği açısından oldukça önem arz ediyor.

Bitcoin’in fiat para birimlerine alternatif olarak seçildiğine dair artan işaretler de var. Bu nedenle, Grayscale Bitcoin Yatırım Ortaklığı ve diğer analistler tarafından yapılan araştırmalara göre, ülkelerin sınırsız para basma eylemi, daha fazla finansal kurumun dijital paralara yatırım yapmasına sebep oluyor. Grayscale, 2020 yılının ilk çeyreğindeki yatırımların %88’inin kurumsal yatırımcılardan geldiğini açıkladı. Teknik analiz açısından ise, Bitcoin iyiye gidiyor. Aynı anda üç temel direnç seviyesi aşıldı – 200 günlük basit hareketli ortalama, 200 günlük üstel hareketli ortalama ve 0.618 Fibonacci retracement seviyesi. B durum 10.500 dolar seviyesinin üzerinde bir sabitleme ile yükseliş eğiliminin başlaması anlamına gelebilir.

Yazım itibari ile Bitcoin (BTC), 8.516 dolar seviyesinden işlem görüyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner