Yükleniyor...

Bitcoin Halving Öncesi Yaşanan Düşüşte Zarar Büyük

Dün Bitcoin'de (BTC) 15 dakika içerisinde gerçekleşen %14'lük ani düşüş, marj yatırımcılarını derinden sarstı.

bitcoin halving oncesi dususte zarar buyuk

Dün Bitcoin’de (BTC) 15 dakika içerisinde gerçekleşen %14’lük ani düşüş, marj yatırımcılarını derinden sarstı.

Piyasa verileri toplayıcısı Cryptometer’a göre Bitcoin’in fiyatının 9.450 dolardan 8.101 dolara 15 dakika içerisinde düşmesinden sonra, sadece BitMEX’te 295 milyon dolar değerinde tasfiye gerçekleşti. Gerçekleşen bu tasfiyenin %98’i long pozisyonda yer alırken, short pozisyonda gerçekleşen tasfiye ise 5.7 milyon dolar değerinde oldu.

 

Ripple’da (XRP) gerçekleşen tasfiye miktarı 12.3 milyon dolar, en büyük ikinci kripto para konumundaki Ethereum’da (ETH) gerçekleşen tasfiye miktarı ise 6.5 milyon dolar ile sınırlı kaldı. XRP ve ETH’de gerçekleşen tasfiyeler, sırası ile toplam piyasada gerçekleşen tasfiyenin sadece %0.02 ve %022’sini temsil ediyor.

Tasfiye işleminin bu kadar hızlı sürede gerçekleşmesinden dolayı, pek çok perakende yatırımcısının, yarılanma sonrası uzun vadede beklediği kazanç hayalleri de bu sayede suya düşmüş oldu. Dikkate alınmayan durum ise, Bitcoin’in iki aydan kısa süre içerisinde zaten %150 değer kazanmış olması.

Birçok üst kripto para borsası da son haftalarda yarılanma etkinliğine dikkat çekmek amacı ile, yükselişi vurgulayan makaleler yayınladı. Bu durum da bazı kullanıcıların zarara uğramasına yol açtı diyebiliriz.

Örneğin Bittrex Global, 5 mayıs tarihinde kullanıcılarına “Yarılanmadan Önce Daha Fazla Bitcoin Satın Alın” başlıklı bir e-posta gönderdi ve kullanıcılarına ek limit açtı. 5 Mayıs’ta gelen mail üzerine BTC satın alan kullanıcıların çoğu zarara uğradı.

9 Mayıs’ta ise, yüksek kaldıraçlı türev borsası Bybit, kullanıcılarına yayınladığı raporda, Bitcoin’in kısa vadede boğa trendine geçeceğine dair nedenler ortaya koydu. 10.000 dolardan 5x veya daha fazla kaldıraç ile BTC satın alan kullanıcılar ciddi anlamda zarara uğradı.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner