Yükleniyor...

Bitcoin yatay harekete devam ediyor, BTC ABD ÜFE verileri sonrası belirsizlikten çıkacak mı?

Bugün piyasalar geçen ay beklentinin altında kalan Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) verilerine odaklandı.

Bitcoin Analizi Gozler Fed Faiz Kararinda 5 Aralik 2022

Bugün piyasalar geçen ay beklentinin altında kalan Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) verilerine odaklandı. Üretici maliyetinin tüketiciye daha yüksek fiyatla yansıdığını düşünürsek, bu veri enflasyona dair en güçlü göstergelerinden birisi olacaktır. 

ABD’de Üretici Fiyat Endeksi TSİ ile 16.30’da açıklanarak; hizmet sektöründe ve gıda sektöründe maliyetlerin artışıyla aylık %0,3 ve yıllık %7,4 ile beklentilerin üstünde geldi. 2022 yılının son FOMC toplantısına çok az bir süre kalmışken Salı günü açıklanacak Tüketici Fiyat Endeksi verisinin piyasaları güçlü bir şekilde hareketlendirmesi çok olası. Fed Başkanı Powell geçen hafta yaptığı konuşmada, “Faiz artış hızımızı yavaşlatmamızın zamanı Aralık toplantısında gelebilir.” diyerek 50 baz puan artışla faiz artırım hızında yavaşlamanın gelebileceğine dair sinyalleri vermişti. Yıllık TÜFE %7,7’nin altında gelirse, ekonominin faiz artırımları sonucu soğumaya başladığını düşünmemiz söz konusu olacaktır ancak yıllık TÜFE %7,7 beklentinin üzerinde açıklanırsa faiz artırımının 2023 yılının ilk yarısında da devam edeceği öngörülebilir.

Resim1 1

Kripto Para Piyasasında Sular Durulmuyor

ABD borsaları bugün negatif açıldı. Gelen veriler sonrası kripto para piyasalarında da bir satış baskısı gelmiş olsa da düşüş derinleşmedi. Enflasyonun gözle görülür bir düşüşe geçmesi kripto piyasasına da olumlu etki edecektir.

Kripto paralar gibi ‘riskli yatırımlar’ olarak kabul edilen varlıkların yatırımcılar tarafında risk iştahını artırabilmesi için güvenin geri gelmesi gerekiyor ancak kripto piyasasının boğa dönemine giden yollarında toz bulutları dalgalanmaya devam ediyor. Bu hafta FTX kurucusu ve eski CEO’su Sam Bankman-Fried’ın ve Binance CEO’su Changpeng Zhao’nun atışmalarını yakından izledik. Önümüzdeki hafta da suların durulmayacağını öngörüyoruz.

Bitcoin (BTC) ise dünden bu yana %1,5 değer artışıyla 17.160 dolardan işlem görürken haftalık bazda %1,52 değer kazandı. Ethereum ise son 24 saatte %2 yükselirken 1.275 dolardan işlem görüyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner