Yükleniyor...

Bitcoin’de (BTC) “Golden Cross” sinyali heyecanlandırdı!

Bitcoin (BTC) fiyatının 50 haftalık basit hareketli ortalaması (SMA), ilk kez 200 haftalık SMA'nın üzerine çıktı.

Bitcoin BTC golden cross

Bitcoin (BTC) fiyatının 50 haftalık basit hareketli ortalaması (SMA), ilk kez 200 haftalık SMA’nın üzerine çıktı.

Spot Bitcoin ETF’lerin onaylanması ve üç işlem gününü geride bırakmasıyla, BTC’nin sonraki hareketi merak konusu haline geldi. Birçok yatırımcı yükselişin her an başlayabileceğini düşünürken, bazı yatırımcılar düzeltmenin devam edeceğini öne sürdü.

Lider kripto para birimi BTC’nin fiyat grafiğinde, 50 haftalık basit hareketli ortalama (SMA), kayıtlarda ilk kez 200 haftalık SMA’nın üzerinden geçti. Bu önemli bir sinyal olarak değerlendirildi.

Bitcoin’de (BTC) yükseliş çanları

CoinDesk’in yaptığı bir analize göre, Bitcoin’de (BTC) yükseliş sinyalleri gelmeye başladı. Lider kripto para birimi BTC, Grayscale’in yarattığı tedirginlikten dolayı 42 bin 500 dolar seviyesine gerilemişti.

Analizde, BTC’nin 50 haftalık basit hareketli ortalamasının (SMA), ilk kez 200 haftalık SMA’nın üzerine çıkmasıyla bir “Golden Cross” yaşanabileceği belirtildi. Golden Cross, iki önemli SMA’nın aynı izaya gelmesi sonrasında oluşan yükseliş kesişimi anlamına geliyor.

coindesk bitcoin golden cross

Kripto para analistleri, haftalık BTC grafiğinde SMA’ların kesişimini Golden Cross olarak nitelendiriyor ve bu kesişimin boğa koşusunun başlangıcı anlamına geldiğini belirtiyor. Bazı yatırımcılar ise bu yükseliş sinyaline itirazda bulunuyor. Çünkü ortalamalar, geçmiş verilerden ve fiyatların gecikme eğiliminden faydalanıyor.

Gecikmeli veriler nedeniyle, deneyimli trader’lar bu kesişmeleri ana argüman olarak kullanmıyor. 2023’ün başlarında teyit edilen haftalık “Dead Cross” sinyali ayı piyasasının dibini işaret etti. Ancak bu gecikmeli sinyal, BTC’nin dip bölgeyi bulmasından günler sonra ortaya çıktı. BTC’nin günlük grafiğindeki Golden Cross ve Dead Cross kesişimleri trendleri takip etme konusunda karışık bir sicile sahip durumda.

Tamamen hareketli ortalama kesişimlerinden elde edilen bu sinyaller, fiyat gidişatı hakkında bilgi sunuyor. Dead Cross olarak adlandırılan kesişimde 50 haftalık SMA 200 haftalık SMA’nın altına sarkıyor. Golden Cross’ta ise tam tersi bir kesişim yaşanıyor. Dead Cross düşüş sinyali olarak yorumlanırken, Golden Cross boğa koşusu olarak yorumlanıyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner