Yükleniyor...

Bitcoin’de Geçtiğimiz İki Haftanın Özeti [01-13 Nisan 2014]

Bitcoin dünyasında oldukça çalkantılı gelişmelerin yaşandığı bir Nisan ayının ilk iki haftasını geçirmiş bulunuyoruz.

Bitcoin dünyasında oldukça çalkantılı gelişmelerin yaşandığı bir Nisan ayının ilk iki haftasını geçirmiş bulunuyoruz. Open SSL’deki bir güvenlik açığı nedeniyle şifrelerin çalınabilme olasılığı ve daha sonrası Bitcoin Core’un bu sorunun çözümüne yönelik yeni bir güncelleme yayınlaması, Çin’deki exchange sitelerinin depozitleri durdurması ve fiyatların bir anda dip yapması bu iki haftayı oldukça hareketli kılan konulardı.

Dilerseniz hep birlikte Nisan ayının ilk yarısın nelerin yaşandığına bir göz atalım.

[01-13 Nisan 2014]

Nisan’ın ilk haftalarında Türkiye ekosistemini en çok ilgilendiren haber şüphesiz 5-6 Nisan tarihlerinde gerçekleştirilen BitHack İstanbul etkinliği oldu. Burak Yaman tarafından organize edilen ve CoinKolik olarak bizlerin de sponsor olduğu etkinlikte, Bitcoin Türkiye ekosistemi için çok faydalı bir etkinlik düzenlendi. Burada tüm Bitcoinseverler olarak birbirimizle tanışma imkanımız oldu ve haftanın önemli haberlerini tartışarak, Türkiye’de bu sistemin gelişmesi için neler yapılabileceğini konuştuk. Toplam 2 BTC’lik ödülün verildiği Bitcoin Hackathon’u, çok keyifli bir haftasonu etkinliği oldu.

Bu hafta içerisinde Bitcoin kullanıcılarını global anlamda heyecanlandıran haber şüphesiz Square’in Bitcoin kabul etmesi oldu. Bildiğimiz gibi Square Market’te bir çok ürün kullanıcılara sunuluyor ve kullanıcılar bu site aracılığıyla çevrimiçi alışverişlerini gerçekleştirebiliyorlar. Chicago Sun-Times gazetesi de, aboneliklerde Bitcoin kabul etmeye başladı ve son açıklamalara göre “Geçen hafta içerisinde gerçekleştirilen haber siparişlerinin %11,3’lük bir bölümü Bitcoin ile ödenmiş.” 

Bitcoin ile ödemelerin yaygınlaşmaya başladığı dönemde, BitPay’in Avrupa’da bir ofis açtığı haberini de atlamamak gerek doğrusu. Şirket, Avrupa’daki aksiyonları yakından takip edebilmek ve müşterilere daha iyi hizmet sunabilmek adına Amsterdam’da bir ofis açmıştı. Stanford Üniversitesi’nin Ücretsiz Kriptografi dersi vermesi ve Lefkoşa Üniversitesi’nin Dijital Para birimlerine giriş master programını sunması, tüm Bitcoinseverler tarafından takdirle karşılandı. Şu sıralar New York Üniversitesi de Bitcoin ile ilgili derslerin başlatılması ile ilgili çalışmalar yapmakta.

Daha önce karşılaşılan bir çok soruna karşı -Çin’in Bitcoin ekosistemine kötü etkileri vs.- Bitcoin Foundation başkanı Peter Vessenes, yıllık açıklamasını yayınladı. Bu açıklamaya göre Vessenes, Bitcoin’in geliştirilmesi ile ilgili fikirlere açık olduklarını ve sürekli bu konu üzerinde çalıştıklarını vurguladı. Hükümetlerin Bitcoin’e karşı olan duruşlarını değiştirmeleri gerektiğini belirten Vessenes, bu karşı duruşların Bitcoin’in tam olarak bilinmemesinden kaynaklandığını ve bunun çözümü için Bitcoin’in daha çok insana anlatılması gerektiğinden bahsetti. Bitcoin Foundation’da bir gelişme de görev değişikliği alanında yaşandı. Bitcoin Core lead developer görevinde olan Gavin Andresen, görevini daha önce Bitcoin Core kullanıcı arayüzü konusunda çalışmaları ile tanınan Wladimir van der Laan’a bıraktı. Andresen görevden ayrılması ile ortadan kaybolmayacağını ve Bitcoin Core için çalışmalarına ve kodlamalara sürekli devam edeceğini vurguladı.

Kötü Haberler Gelmeye Başladı

Tüm bu keyifli haberlerden sonra, daha önce bir dedikodudan ibaret olan ve Bitcoin fiyatlarında anlık bir çöküşe neden olan haber tekrar gün yüzüne çıktı. Bu habere göre Çin hükümeti, “15 Nisan’dan itibaren Bitcoin ile iş yapan tüm finansal kuruluşların işlemlerinin durdurulacağını” söylemişti. OKCoin ve FXBTC’nin finansal ortakları, hesapları bir kaç gün içerisinde kapatacaklarını belirttiler.

Kara haberler bu gelişmeden sonra hızla gelmeye devam etti. Bitcoin ekosistemine büyük ölçüde zarar verebilecek açıklamalar ve gelişmeler yaşandı. The Economic Times haberine göre, Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda, “Bitcoin’deki çalkantılı dönem devam ettikçe ve Bitcoin değeri bu kadar dalgalı bir kurda seyir ettikçe, Bitcoin’e talep asla çok büyük seviyede olmayacaktır. Bu nedenden dolayı Bitcoin bir para birimi değildir.” açıklamasına bulundu.

Tüm bilişim dünyasını ilgilendiren olumsuz bir gelişme de Open SSL tarafında yaşandı. Online işlemlerde kullanıcının ve sitenin güvenliğini sağlayan güvenlik sistemi Open SSL’de ortaya çıkan “HeartBleed” adında bir açık, tüm internet kullanıcıları tedirgin duruma düşürdü. Bitcoin Core, bu açıktan çok fazla etkilenmemesine rağmen, olası tehditleri engellemek amacıyla Bitcoin Core 0.9.1 versiyonunu yayınladı. Asıl tehlikede olan ve Bitcoin ile ilgisi bulunan platformlar ise exchange siteleri ve çevrimiçi cüzdanlardı. Bu açık sayesinde kullanıcıların şifrelerinin ve bilgilerinin çalınabileceğini gören Bitcoin borsaları ve cüzdan platformları, Open SSL’deki hata için önlemlerini aldılar. Lider Bitcoin borsalarından Bitstamp, güvenlik açığıyla ilgili duyurusunu şu şekilde yaptı.

Çin’den gelen haber üzerine daha önce depozitleri durduran OKCoin ve FXBTC’ye; BTC China, BTC Trade ve Huobi de katıldı ve piyasa tam anlamıyla bir çöküş yaşadı. Bitcoin fiyatı kısa bir sürede 340 dolar seviyesine kadar düştü. Arka arkaya gelen satışlar ile fiyatı düşen Bitcoin, daha sonra düşük seviyeden bulduğu alıcılar ile tekrar 430 dolar seviyesine çıkmayı başardı. Fakat akılları karıştıran ve Bitcoin kullanıcılarının zihnini allak bullak eden bir açıklama, yine Çin’den geldi.

Çin Merkez Bankası Bitcoin’i Yasaklamayacak

Coindesk’in haberine göre Çin Merkez Bankası, Bitcoin’i yasaklamak gibi bir niyetlerinin olmadığını söyledi. Fakat daha önce “dedikodu niteliğindeki” açıklamalardan etkilenen çoğu exchange sitesi, Bitcoin depozitlerini kısa süreliğine durdurmak zorunda kalmıştı. “Merkez bankası tarafından başlatılmadığı için, yasaklanması ile ilgili soruların gereksiz olduğunu” söyleyen Merkez Bankası başkanı Zhou Xiaochuan, şu şekilde devam etti: “Bitcoin daha çok toplanabilir ve ticareti yapılabilir bir varlık.”

Tüm bu gelişmelerden sonra, CoinKolik ekibi olarak bizler de Çin’in belirttiği 15 Nisan tarihindeki gelişmeleri takip ediyor ve sizlerle paylaşıyor olacağız. Peki sizler Çin’in Bitcoin’e etkileri ile ilgili neler düşünüyorsunuz?

Öne çıkarılan görsel, Businessweek’ten alınmıştır.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner