Yükleniyor...

Bitcoin’de korkutan volatilite: 800 Milyon dolarlık kayıp!

Bitcoin'in (BTC) kısa süredeki yüzde 8,5'lik hareketi, tasfiye verilerini yerinden oynatarak kripto yatırımcılarını panikletti.

dolar kayip tasfiye

Bitcoin‘in (BTC) kısa süredeki yüzde 8,5’lik hareketi, tasfiye verilerini yerinden oynatarak kripto yatırımcılarını panikletti.

28 Şubat itibarıyla 64.000 dolara iğne atan Bitcoin (BTC) daha sonrasında 57.800 dolara gelerek piyasayı yerinden oynattı. Yalnızca birkaç dakika içinde yüzde 8,5 hareket eden kripto paraların öncüsü, vadeli taraftaki kripto yatırımcısını hüsrana uğrattı. İlk olarak short yönlü işlemlere darbe vuran BTC, daha sonrasında ise long yönlü işlemleri patlatarak dikkat çekti.

tasfiye

Vadeli işlemlerde kritik saatler!

Coinglass tarafından yayımlanan veriler göre, son 24 saatte 188.193 kripto yatırımcısı likidasyona uğradı. Kayıtlara geçen toplam likidasyon değeri ise 801,82 milyon dolar. Bu değerin 445,12 milyon dolarlık kısmını short yönlü işlemler oluştururken 356,70 milyon dolarlık kısmını ise long yönlü işlemler oluşturdu. Tek bir işlemde yaşanan en büyük kayıp ise OKX borsasında BTC/USDT paritesinde 9,45 milyon dolar ile yaşandı.

Borsa tarafında ise short yönlü işlemlere dair istatistikler dikkat çekti. Tüm kripto para borsaları baz alındığında gerçekleşen likidasyonların yüzde 55,48’ini short yönlü işlemler oluşturdu. En çok kaybın yaşandığı borsa ise 288,38 milyon dolar ile Binance oldu. Binance‘i 277,22 milyon dolarlık likidasyon değeriyle OKX borsası takip etti. Bunlara ek olarak tüm borsalarda short yönlü işlemlerin tasfiyesi öne çıkarken, Bybit tarafında tam tersi bir durum yaşanması şaşırttı.

tasfiye verileri

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner