Yükleniyor...

Bitcoin’de satış geldi: Düşüş nereye kadar sürecek?

73 bin 800 dolara iğne attıktan sonra aşağı yönlü harekete başlayan Bitcoin (BTC) kısa sürede yüzde 10'a yakın değer kaybetti.

Analistler, Bitcoin 50.000 dolara yürürken temkinli

73 bin 800 dolara iğne attıktan sonra aşağı yönlü harekete başlayan Bitcoin (BTC) kısa sürede yüzde 10’a yakın değer kaybetti.

50.000 Dolardan bu yana neredeyse kesintisiz artış yaşayan Bitcoin (BTC) sonunda bir düzeltme verdi. Kısa zamanlı zirvesini test ettikten sonra satış gören kripto paraların amirali, 66.698 dolara iğne attı. Toplamda yüzde 9,61’lik düşüş yaşayan BTC, haliyle de altcoin’lerden çıkışları getirdi. Güncel durumda 67.800 dolar civarında işlem gören BTC, yükseliş senaryosuna kaldığı yerden devam edebilecek mi? BTC için hangi seviyelerin takip edilmesi önemli?

bitcoin dusus

Bitcoin’de (BTC) neden düşüş yaşandı?

Piyasanın uzun bir süredir görkemli yükseliş yaşayarak birden bire sert düşüş kaydetmesi, akılları karıştırdı. Kripto yatırımcılarının merak ettiği esas konu ise düşüşün kaynağı oldu.

BTC’deki geri çekilmenin sebebi genel olarak madencilerin işlemleriyle ilişkilendirildi. Önümüzdeki ay Bitcoin Halving’inin tamamlanacak olması madencilerdeki satış yönlü işlemleri artırdı. Halving’in tamamlanmasıyla birlikte ağdaki faaliyetler zorlaşacak ve blok ödülleri yarıya indirilecek. Bu unsurlarla beraber madencilerde arka arkaya BTC satışları gözlemlendi.

Bir diğer unsur ise Halving öncesinde veya hemen sonrasında çoğu yatırımcının düzeltme beklemesi şeklinde yer alıyor. En ufak bir geri çekilmede bile yatırımcıların kafasında “o sert düşüş mü acaba?” sorusu oluşuyor. Bu gelişme de zincirleme bir satış baskısı oluşturarak pariteyi daha da alt seviyelere çekiyor.

Bitcoin’de (BTC) hangi fiyat hareketleri beklenebilir?

Spot ETF’lerin onaylanmasıyla beraber rüzgarı arkasına alan BTC, 73.800 dolara dayanmıştı. Fakat, piyasada oluşan şişkinlik, yatırımcılardaki açgözülük ve alt seviyelerde bırakılan likiditeler, kısa sürede sert düşüşü getirdi. 73.789 Dolardan aşağı yönlü hareketine başlayan BTC, yalnızca bir kaç saat içinde yüzde 10’a yakın değer kaybetti.

BTC tarafındali yükseliş beklentilerinin devam edebilmesi için hem teknik hem de psikolojik açıdan kritik bir seviye olan 70.000 doların üzerine yerleşilmeli. Bu seviyenin üzerindeki kalıcılık ve olumlu haber akışı, yeni ATH’lerin habercisi olacaktır. Daha sonrasında 75.000 doların hacimli kırılımı, 80.000 dolar yolculuğunu başlatabilir.

Fud haberlerin piyasaya sürülmesi, BTC’nin 70.000 dolar altında kalması veya alıcıların eski baskısını kurmaması gibi unsurlar, düşüş senaryosunu devam ettirecektir. Böyle bir gelişmede ilk olarak 65.000 dolara daha sonrasında ise 60.000 dolar bandına bir geri çekilme takip edilebilir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner