Yükleniyor...

Türkiye’de en çok araştırılan memecoin’ler hangileri?

Kripto para piyasasının hızlı bir şekilde yükselişi, haliyle de memecoin'leri harekete geçirdi.

memecoin altcoinleri

Kripto para piyasasının hızlı bir şekilde yükselişi, haliyle de memecoin’leri harekete geçirdi. Kripto endüstrisinin olmazsa olmazı memecoin’ler, son zamanlarda büyük bir artış yaşadı. Diğer trendlere ağır bir fark atarak değer kazanan memecoin’ler hem global hem de yerel anlamda bir ilgi uyandırdı.

Türkiye kripto ekosisteminin de yakından tanıdığı eğlence amaçlı coin’ler pozitif seyirle beraber daha fazla talep görmeye başladı. Bu talep yalnızca token bazında değil, sosyal metriklerle de desteklenmiş oldu. Peki, Türk kripto yatırımcılarının en çok takip ettiği memecoin’ler hangileri?

1- Dogecoin (DOGE)

Memecoin’lere olan ilgininin artmasıyla beraber adı sı sık duyulan kripto paralardan Dogecoin (DOGE) 2013 yılının Aralık ayında ortaya çıkmıştır. Günümüzde yatırım ve işlem amaçlı kripto paraların daha fazla tercih edilmesi sebebiyle Dogecoin (DOGE) ve türevleri dijital paralar gündemde yer tutmaktadır.

Dogecoin (DOGE), blockchain teknolojisinde bir yenilik çıkarma amacı olmadığı için transferleri, Litecoin kripto para biriminin kurduğu blockchain ağı üzerinden gerçekleştirilmektedir. Litecoin ağında yapılan güncellemeler Dogecoin (DOGE) ağı için de geçerlidir.

memecoin

2- Pepe (PEPE)

Pepe (PEPE), Ethereum (ETH) blockchain ağı üzerinde yaratılmış deflasyonist bir meme coin’dir. PEPE, Matt Furie tarafından yaratılan ve 2000’lerde çok popüler bir internet meme’ine dönüşen “Pepe the Frog” (Kurbağa Pepe) karakterinden esinlenilerek yaratılmıştır.

2023 yılında piyasaya sürülen PEPE, resmi sitesinde amacını şu ifadelerle açıklamaktadır: “Pepe, meme coinleri yeniden harika yapmak için karşınızda. Ön satış olmadan, sıfır vergiyle, yanmış bir likidite havuzu (LP) ve sözleşmeden feragat edilerek gizlilikle piyasaya sürülen PEPE, sonsuza dek halkın parasıdır.”

pepecoin jpg

3- Shiba Inu (SHIB)

Shiba Inu (SHIB), Japonların meşhur av köpeği Shiba’dan ilham alarak oluşturulmuş bir şaka tokenıdır. Ethereum (ETH) blok zincirinde oluşturulmuş bir altcoin olan SHIB, Dogecoin (DOGE) alternatifi olarak düşünülmektedir.

Shiba Inu (SHIB) ekosistemi tamamen Shiba Inu topluluğunun kontrolü altındadır. Nitekim Shiba Inu, “Bir kripto para birimi projesi yüzde 100 şekilde topluluk tarafından yönetilirse ne olur?” sorusuna cevaben yaratılmıştır. Shiba Inu topluluğuna SHIBArmy denir ve SHIBArmy’nin yaklaşık 500 bin üyesi vardır.

shib

4- Floki Inu (FLOKI)

Floki Inu (FLOKI), tıpkı Shiba Inu (SHIB) ve Dogecoin (DOGE) gibi bir internet meme’inden esinlenerek oluşturulmuş bir kripto para birimidir. Adını Elon Musk’ın Shiba Inu cinsi köpeğinin isminden alan Floki, her ne kadar şaka coin’i olarak yaratılsa da farklı uygulama alanlarıyla bundan fazlasını vadeder.

FLOKI, ERC20 ve BEP20 uyumlu bir kripto para birimidir. Bu da Floki’nin hem Ethereum (ETH) hem de BNB Chain (BNB) blokzincirlerinde çalışan çok zincirli bir token olduğu anlamına gelir. Kullanıcılar, ETH-BSC köprüsü üzerinde, atomik takas aracılığıyla kolayca 1’e 1 oranda FLOKI token takası gerçekleştirebilir.

floki

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner