Yükleniyor...

Bitcoin’deki Sert Düşüşün 3 Olası Sebebi

Bitcoin’de düşüş sürüyor.

bitcoindeki sert dususun 3 olasi sebebi

Bitcoin’de düşüş sürüyor. Geçen hafta sert bir düşüş yaşayan BTC dört günde %16’dan fazla değer kaybetti. Bu süreçte BTC, işlem gördüğü 39.500 dolardan 32.700 dolara kadar geriledi. Benzer şekilde birçok altcoin de büyük hasar aldı. Kripto para piyasasının toplam değeri de 300 milyar dolar geriledi. İşte düşüşün birkaç olası sebebi:

Makroekonomik Belirsizlikler

Geçtiğimiz yıl hükumetler, koronavirüsün ekonomiye verdiği zarardan “kurtulmak” amacıyla oldukça büyük miktarlarda para basımı gerçekleştirdi. Bu hamle, yüksek enflasyon ile sonuçlandı ve ABD gibi ülkelerde enflasyonun %8.5 gibi oranlara tırmanmasına yol açtı. Yüksek enflasyonla mücadele Fed’i faiz oranlarını artırmaya itti ve son olarak geçtiğimiz günlerde 50 baz puan faiz artışı gerçekleşti.

Borsalara Gönderilen BTC Miktarı Artıyor

Glassnode verilerine göre, borsalara gönderilen miktarın 7 günlük hareketli ortalaması son 3 ayın en yüksek seviyesi olan 1.755.021 BTC’ye ulaştı. Bu, büyük oyuncuların piyasadan çıktığını gösteriyor.

Teknik Görünümde Sorunlar

Birçok piyasa yorumcusunun dikkat çektiği üzere, Bitcoin’in teknik göstergeleri de pek parlak görünmüyor. Daha önce aktardığımız üzere Bitcoin, 2014’ten bu yana ilk kez arka arkaya 6 haftayı kırmızı kapatırken; yedinci haftayı da düşüşle açtı. 

Ayrıca Fees to Reward Ratio ölçümü de tüm zamanların en yüksek seviyesinden önemli ölçüde düştü. Analistler bunu ayı piyasasının yaklaştığı şeklinde yorumluyor. Zarardaki adres sayısının 7 günlük hareketli ortalaması da son 2 yılın en yüksek seviyesine ulaştı. 

Bitcoin yayın saati itibariyle 32.865 dolar seviyesinden işlem görüyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner