Yükleniyor...

CKB Coin Nedir? Nervos Network (CKB) Coin Yorum ve Geleceği 2022

Blockchain teknolojisinin benimsenmesi ve farkındalığı arttıkça, ortaya çıkan çeşitli blockchain ağlarında başlatılan uygulamaların sayısı da artıyor.

Nervos Network

Blockchain teknolojisinin benimsenmesi ve farkındalığı arttıkça, ortaya çıkan çeşitli blockchain ağlarında başlatılan uygulamaların sayısı da artıyor. Her biri farklı parametreler ve fikir birliği modelleriyle oluşturulmuş çok sayıda blok zinciri ortaya çıktı, farklı amaçlara hizmet etmek için değişen işlem şemalarından ve akıllı sözleşme işlevlerinden bahsetmeye gerek yok.

Artan benimseme, alışılmışın dışında düşünen geliştiricilere işaret eden iyi bir işaret olsa da, ölçeklenebilirlik ve birlikte çalışabilirlik zorluklarını da beraberinde getiriyor. Basitçe söylemek gerekirse, izolasyonda çalışan zincirler, kitlesel benimseme olasılığını ve ayrıca insanların merkezsiz defter teknolojisinin tüm avantajlarından yararlanma kapasitesini sınırlar.

Bu zorluklara yanıt olarak Nervos Network, gerçek anlamda eşler arası bir kripto-ekonomi ağı oluşturmak için 2018 yılında kuruldu. Çok varlıklı bir değer deposu blok zinciri ekosistemi, ölçeklenebilirliği ve birlikte çalışabilirliği geliştirmek için benzersiz bir çift katmanlı mimariden yararlanır.


Nervos Network (CKB) Coin Nedir?

Nervos Network, çoğu Katman 1 blok zinciri ağını rahatsız eden ölçeklenebilirlik ve birlikte çalışabilirlik eksikliği için bir çözümdür. Adını vücudun sinir sisteminden almıştır, ağı, fikir birliği oluşturma katmanı ve akıllı koruyucu olarak hizmet veren ayrı bir katmanın yanı sıra yüksek performanslı işlemler ve gizlilik koruması için tasarlanmış başka bir katmanla benzer bir katmanlı yapıyı paylaşır.

Nervos Ağı, Katman 1, ağ için ortak bilgi gözetimi sağlayan bir ortak bilgi tabanı (CKB) katmanı olacak şekilde tasarlanmıştır. Bu, platformun temel katmanıdır ve Nervos ekosisteminde başlatılan uygulamalar için fikir birliği motoru olarak çalışan genel amaçlı bir çalışma kanıtı (PoW) blok zinciri sunar. Ayrıca bu katman, CKB adı verilen yerel bir yardımcı program token’ına sahiptir.

İkinci katman ise, işlemlerin zincir dışı işlenmesinin gerçekleştiği hesaplama katmanıdır. Bu katman aynı zamanda blok zincirinin yeni durumlarını oluşturmak için tasarlanmıştır ve geliştiriciler DApp’lerinin işlevlerini yürütmek için kullanabildikleri için birkaç merkezsiz uygulamayı (DApps) barındırabilir.

CKB Coin Nedir?

Belirtildiği gibi, Nervos’un CKB’si, Nervos Ağının temel katmanıdır ve halka açık izinsiz blok zinciridir. Blok zinciri dünyasında, “common knowledge” terimi, küresel fikir birliği tarafından doğrulanan blok zincirinin durumlarını ifade eder.

Nervos Ağı genelinde değer deposu olarak, CKB katmanı, her hücrenin blok zincirinde yürütülebilir bir kod, akıllı sözleşme veya diğer içerik parçalarını depolayabildiği genelleştirilmiş bir hücre modeline sahiptir. Hücre içeriğinin her güncellemesi, tüm ağı esnek/sürekli gelişen hale getiren hücre oluşturma veya yok etme yoluyla gerçekleştirilir.

Nervos Network’ün hücre modeli, Bitcoin’in, harcanan paraların blok zincirinden tamamen çıkarılması yerine “harcanmış” olarak işaretlendiği UTXO modelini taklit eder. Bu ekonomiyi kolaylaştırmak için Nervos CKB ağı, durum depolama birimlerini temsil eden CKB adlı yerel bir yardımcı program token’ına sahiptir.

Nervos Network.

CKB Ne İçin Kullanılır?

CKB, Nervos Ağının yerel token’ıdır. CKB ile bir token sahibi, ağın toplam durum depolamasının bir kısmına hak kazanır. Örneğin, 1.000 CKB tokenlı bir sahip, 1.000 baytlık bir hücre oluşturabilir veya Nervos blok zincirinde tümü 1.000 bayta kadar ekleyen birden fazla hücreye sahip olabilir. CKB’nin bir PoW blok zinciri üzerinde çalıştığı göz önüne alındığında, ağın güvenliğini garanti etmek için tokenları mümkün olduğunca eşit bir şekilde dağıtmak üzere tasarlanmış bir ASIC-nötr PoW işlevi kullanılarak çıkarılır.

Nervos CKB’nin temel katmanındaki hücrelerin depolama alanını satın almak için kullanılmasının yanı sıra, CKB belirteci tüm ekosisteme esneklik de getiriyor. CKB token’larının hücrelerle takas edilmesi (ve tersi) gerçeği, devlet depolama ücretlerinin işgalin hem alanına hem de zamanına uygulandığı bir ekonomik model oluşturur.

Nervos Ağı Nasıl Çalışır?

Nervos’un ilk katmanı ve ana ağı, güvenlik sağlayan ve ağın uygulama etkinliğini ve hesap bakiyelerini hücrelerde saklayan bir PoW blok zincirine sahiptir. Katman 2 protokolü ise işlemlerin işlenmesinden ve yeni durumların oluşturulmasından (yani uygulama faaliyetleri ve diğer ek veri depolama istekleri) sorumludur.

Ağın temel katmanı, yani Nervos CBK ana ağı, akıllı sözleşmeler kullanarak uygulama işleme gereksinimlerini destekleyen durum bilgisi olan bir “Turing Complete” sanal makinesi de sağlar. Bu sanal makine sistemi, blok zincirinde durum değişikliklerini depolamak ve izlemek için Bitcoin’in UTXO muhasebe modeline dayanmaktadır.

Nervos CBK’nın hücre modeli sayesinde işlemlerin ve uygulama aktivitelerinin paralel işlenmesi sağlanarak ağ güvenliğinden ödün vermeden ölçeklenebilirlik sağlanıyor.

Ayrıca, Nervous CKB genel amaçlı ortak bilgi tabanı modelinin kullanılması, birlikte çalışabilirliği sağlar, çünkü çeşitli Katman 2 blok zincirleri, ana ağın depolama ve işleme yeteneklerini başlatabilir ve bunlardan yararlanabilir.

Ana Özellikler

Sürdürülebilir Ekonomik Model

Nervos Ağı, tüm katılımcıların platformun başarısına katkıda bulunmalarını sağlamak için tasarlanmış ekonomik bir model sunarken, blok zinciri teknolojisinin faydasını en üst düzeye çıkarır. CKB tokenı sayesinde, platform kullanıcıları, geliştiriciler ve düğüm operatörleri, CKB ana ağında durumların oluşturulması ve depolanması yoluyla ortak bir hedef doğrultusunda çalışabilir.

Durum depolamasının, devletin süresiz olarak işgal edildiği tek seferlik bir işlem olduğu mevcut blok zincirleriyle karşılaştırıldığında, Nervos Network’ün modeli, kullanıcıları kapasite ve işgal süresine göre ağın kaynakları için ödeme yapmaya teşvik ediyor. Bu model, platformun organik olarak ölçeklenmesini ve büyümesini sağlar.

Esnek Katmanlı Tasarım

Nervos Network’ün katmanlı tasarımı, ona büyük bir esneklik sağlar. Ağın merkezsiz ve izinsiz çerçevesi, platformun her türlü blok zinciri hizmeti için erişilebilir evrensel bir değer deposu ağı olarak çalışmasına izin verir. Nervos, blok zinciri ve kripto alanına, geliştiricilerin herhangi bir blok zinciri ağında çalışabilen evrensel uygulamalar oluşturmasına olanak tanıyan tamamen yeni bir esneklik düzeyi sunar.

Yüksek Güvenlik Seviyesi

Ölçeklenebilirlik ve birlikte çalışabilirlik, blok zinciri teknolojisinin daha fazla benimsenmesi için olmazsa olmaz olsa da, Bitcoin gibi blok zinciri ağlarının en üst durumlarını korumalarının nedeni güvenliktir.

Nervos Network, platformunda oluşturulan merkezi olmayan uygulamaları ve tokenları güvenli ve emniyetli tutan, denenmiş ve test edilmiş bir PoW konsensüs protokolü üzerine kurulmuştur. Dahası, Nervos Network üçüncü taraf denetimi tarafından incelendi ve güvenli olduğu kanıtlandı – hatta projenin temelindeki protokolde zayıflıklar bulan katılımcılar için nakit ödüllü hackathon etkinliklerine ev sahipliği yapacak kadar ileri gitti.

CKB Coin Kaç TL?

Güncel kripto para piyasası verilerine göre 1 CKB Coin 0.498225 TL TL’den işlem görüyor. CKB Coin fiyatı son 24 saat içerisinde 2.77% değişim gösterdi. CKB Coin’in son 24 saatteki işlem hacmi ise 43,159,183 $ dolar, toplam piyasa değeri ise 685,445,049 $ dolar seviyesinde.


CKB Coin Kaç Dolar?

Güncel kripto para piyasası verilerine göre 1 CKB Coin 0.015464 $ dolardan işlem görüyor.

Nervos Network (CKB) Coin Yorum ve Geleceği 2022

Nervos Network iyi bir yatırımdır, çünkü faydası blok zinciri ve kripto alanındaki büyük zorlukları çözmeye yönelik olduğu gerçeğine dayanmaktadır. Ethereum gibi blok zinciri ekosistemlerinin benzeri görülmemiş büyümesine rağmen, birlikte çalışabilirlik ve ölçeklenebilirlik sorunları bugün hala yaygın.

Nervos Network, bir PoW blok zincirinin güvenliğini korurken, diğer blok zincirlerinin yazılımını sert çatal olmadan çalıştırabilen karmaşık bir katmanlı çözüm uygular. Bu, benimseme oranları geleceğe doğru artmaya devam ettikçe, CKB token’ına benzeri görülmemiş düzeyde fayda ve değer verecektir.

Nervos Network, blok zinciri ve kripto alanına esneklik, birlikte çalışabilirlik ve ölçeklenebilirlik getiriyor. Mevcut platformlarla rekabet etmeye çalışan blok zincirle ilgili çoğu projenin aksine, Nervos, blok zincir teknolojisinin toplu olarak benimsenmesine değerli bir katkı sağlamak için her ağın en iyi özelliklerini birleştirerek farklı bir yaklaşım benimsiyor.

Ağın ortak bir bilgi tabanı yaklaşımı kullanması sayesinde Nervos, platformun sürekli büyümesini kolaylaştırmak için her kullanıcının, madencinin ve node operatörünün katılımını teşvik edebilir. Nervos Network kripto ekonomisinin merkezsiz güven kökü olan CKB ile, ölçeklenebilirlik, esneklik ve birlikte çalışabilirlikten ödün vermeden üst katmanların güvenliği garanti edilir.

Ayrıca, Nervos Network’ün bir DAO’ya doğru ilerlemesiyle, kullanıcılar ve geliştiriciler, ağın protokolünü tanımlama ve gelişmekte olan kripto ekonomisi için dijital kimlikler oluşturma konusunda tam özerkliğe sahip olacaklar. İleride, hayal gücü Nervos Ağının kullanımındaki tek sınırlama olacaktır.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner