Yükleniyor...

Bitcoin’i (BTC) Günlük mü, Haftalık mı Almak Daha Karlı?

Kimse piyasayı zamanlayamaz.

bitcoin investment 2020

Kimse piyasayı zamanlayamaz. Özellikle kripto para piyasalarında bunu yapmak mümkün değil. Ancak zamanlanabilir olan şey yatırımlarımızdır.

Bitcoin’in (BTC) fiyat artışı ve düşüşü yeterince öngörülemeyen bir şey olduğundan, neyi, nasıl kontrol edebileceğimize odaklanmalıyız. Bitcoin’in fiyatını kontrol edemiyoruz, ancak satın almayı ne zaman seçeceğimizi kontrol edebiliriz: Dolar-maliyet ortalama (DCA) stratejisi aracılığıyla. Bitcoin satın alırken dikkat edilmesi gerekenleri ve karlılığı biliyoruz ancak bu durum tabi ki herkes için geçerli değil. Bu nedenle, kişiye ve stratejilere göre getiriler değişir.

AMB Crypto tarafından hazırlanan bu analizde, 2020’nin başından 20 Kasım’a kadar olan fiyat verilerine dayanarak hangi ortalama dönemin yatırımcıya en yüksek getiriyi getireceği yer alıyor. Günlük, haftalık, aylık ve üç aylık olmak üzere dört ortalama dönemi bu analizde inceleniyor.

Strateji her gün, her hafta, her ay ve her üç ayda bir olmak üzere her gün belirli bir dolar tutarında Bitcoin satın alma odaklı ilerliyor. Miktarlar, ortak bir sermayeyi temsil edecek şekilde ayarlanıyor. Bunun anlamı, yatırılan toplam miktarın aynı olacağıdır. Diyelim ki günlük ölçekte 10 dolar yatırım yapılırsa, haftalık olarak 70 dolar, aylık 300 dolar ve üç aylık için 900 dolarlık yatırım yapılacak. Bu analizde, günlük ve haftalık yatırımlar arasında bir karşılaştırma yapılmış. Bakalım bu kapsamda sonuçlar nasıl çıkacak?

Günlük

1 Ocak – 20 Kasım arasında her gün 10 dolarlık bir yatırım 325 günü kapsayacak ve dolayısıyla yatırılan toplam miktar 3.250 dolar olacak. Bu strateji, yılın başında toplu olarak satın alımı içermiyor. Her gün ayrı ayrı 10 dolarlık satın alımları içeriyor. Günlük DCA stratejisi böyle gelişiyor.

Günlük 10 dolarlık yatırım, 0.0347 BTC’nin satın alınmasıyla sonuçlanacak ve bu süre sonunda, yani 20 Kasım’da eldeki BTC’lerin değeri 6.491 dolar olacak. 3.250 dolarlık bir yatırım, bu nedenle yüzde 99.7’lik bir getiri sağlayacak. Günlük olarak sadece 10 dolar için hiç fena bir rakam değil.

Ekran Resmi 2020 11 25 19.07.32

Haftalık

Günlük DCA’yı haftalık olarak değiştirirseniz, kârınız artar mı, azalır mı yoksa aynı mı kalır? Yukarıda belirtildiği gibi, günlük DCA’dan farklı olarak her satın alımda yedi kat daha fazla kripto para satın alınmış olacak çünkü bir haftada yedi gün var. Yani, zaman dilimindeki 47 hafta için toplam 3.290 dolarlık bir yatırım yapılacak. Bu da 0.348 BTC’ye tekabül ediyor.

Geçen Çarşamba fiyatına göre bu yatırım, nihai olarak yüzde 88,3’lük bir getiri sağlıyor. Yani 18 Kasım’da Bitcoin’in 17.773 dolarlık fiyatı üzerinden hesaplandığı zaman 3.290 dolarlık yatırım 6.197,9 dolar değerinde oluyor.

BTC
Kaynak: AMB Crypto

İki stratejiye de baktığımız zaman aslında çok büyük bir fark olmadığını görüyoruz. Fakat ani fiyat değişimlerinde bu farklar da ciddi fiyat farklılıklarına neden olabilir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner