Yükleniyor...

Bitcoin (BTC) Neden Düşüyor? İşte Muhtemel Açıklaması

Brian Armstrong, Trump Yönetiminin kripto para birimi endüstrisine bir ayrılık hediyesi vereceğine dair endişelerini dile getirdi.

Bitcoin düşüş nedenleri

Brian Armstrong, Trump Yönetiminin kripto para birimi endüstrisine bir ayrılık hediyesi vereceğine dair endişelerini dile getirdi.

Bitcoin ve altcoin’lerde dün geceden bu yana ciddi bir düşüş var. Bitcoin, 17.800 dolara kadar deyim yerindeyse çakıldı. Kripto para topluluğu bu düşüşün nedeni olarak farklı açıklamalarda bulunurken, en ilginci Coinbase CEO’su Brian Armstrong’dan geldi. Armstrong, ABD Hazine Bakanlığı’nın kripto para cüzdanlarının sahiplerini zahmetli bir dizi veri toplama gereksinimi ile takip etmeye yönelik çalışmalarının olabileceğinden bahsetti.

Dedikodulara inanılacaksa, eski Hazine Bakanı Steven Mnuchin, kripto para biriminin temel ilkelerinden biri olan bireyin kendi kripto paralarını kendi elinde tutma özelliğini yıkmaya hazırlanıyor. Armstrong, şu ifadeleri kullanıyor:

“ABD tarafından önerilen regülasyona göre finans kuruluşu olarak biz, para çekme işlemini onaylamadan önce o işlemi yapmaya çalışan kişinin kişisel cüzdanı için kimlik doğrulaması yapmak, bilgi toplamak zorunda kalacağız.”

Eğer dedikodular doğruysa, düzenleme ABD’nin kripto para birimi endüstrisine karşı, federal hükümet tarafından şimdiye kadar gerçekleştiren en önemli hareketlerden birisi olacaktır. Bu da kripto para birimi kullanmanın en temel özelliğini yok edecek bir şey. Bu düzenleme; bir transfer gerçekleşmeden önce şirketleri, kullanıcılarının kripto para işlemlerinin her yönünü bilmeye, günlükleri tutmaya, hareketleri takip etmeye ve kimlikleri doğrulamaya zorlayacak.

Kimleri Etkileyecek?

Kripto para cüzdanları herhangi bir 3. parti desteği olmadan kullanılabiliyor. Fakat bu düzenleme ile beraber birçok farklı yatırımcıyı etkileyebilecek. Örneğin DeFi gibi. CoinDesk’te yer alan habere göre, bu durumdan şu kullanıcılar etkilenecek:

DeFi kullanıcıları: Bilindiği üzere DeFi uygulamalarında akıllı sözleşmelere para gönderiliyor. Fakat akıllı sözleşmelerin genellikle sahibi olmuyor. Bu da regülasyonun getirmeye çalıştığı kimlik doğrulamayı sıkıntıya sokuyor.

Finansal hizmetlere erişim zorluğu yaşayanlar: Gelişmekte olan ülkelerde finansal hizmetlere erişme zorluğu yaşayan birçok insan var. Bu insanlar kimlik doğrulaması yapmadan, ikâmetgah belirtmeden kripto para kullanabiliyordu. Bu düzenleme onları da olumsuz etkileyecektir.

Kısacası anonim kalmak isteyen, anonim kalmak zorunda olan birçok insan kripto paralara getirilecek bu düzenlemeden olumsuz etkilenecek. Bu da kripto para dünyasına vurulacak en büyük darbelerden birisi. Armstrong, böyle bir düzenlemenin “korkunç bir miras olacağını ve ABD için uzun süren olumsuz etkiler yaratacağını” söyledi.

Blockchain yasası ve danışmanlık firması Ouroboros LLP’nin ortağı Jacob Farber’e göre, bugüne kadar merkezi olmayan kripto para birimi ağlarının düzenlenmesi çoğunlukla ağlar ve geleneksel finans sistemi arasındaki açma/kapama rampaları ile sınırlıydı.

Farber, bu durumun endüstriyi “çoğunlukla düzenlenmemiş” ve özel bıraktığını, öyle ki geleneksel finansa gerçek bir alternatif sunabildiğini söyledi. Farber, Armstrong’un endişelerinin haklı olduğunu söyledi ve bu potansiyel düzenlemelerin kripto para birimi topluluğu tarafından ciddiye alınması gerektiğini söyledi.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner