Yükleniyor...

Bitcoin’in 17.000 Dolara Düşmesinin 6 Nedeni

Bitcoin, son 24 saat içinde 2000 dolardan fazla değer kaybetti ve Bitstamp borsasında saat 06:

bitcoin in 17.000 dolara dusmesinin 6 nedeni

Bitcoin, son 24 saat içinde 2000 dolardan fazla değer kaybetti ve Bitstamp borsasında saat 06:32’de günün en düşük seviyesi olan 17.253 doları gördü. Birçok trader, şiddetli harekete hazırlıksız yakalanmış olsa da bu beklenen büyük düzeltmenin altı nedeni var.

1. Mnuchin Bombası

Coinbase CEO’su Brian Armstrong’un yıl sonunda ayrılacak olan Hazine Bakanı Steven Mnuchin’in aceleci kripto para cüzdanı düzenlemelerine ilişkin endişelerini dile getirmesinin ardından kripto para düşüşünü hızlandırdı:

“Bu kripto para düzenlemesi gerçekleşirse, ABD için korkunç bir miras olur ve uzun süreli negatif etkileri getirir. İnternetin ilk günlerinde, telefon şirketleri gibi düzenlenmesini isteyen insanlar vardı. Tanrıya şükür yapmadılar.”

Bizzat Başkan Donald Trump tarafından Bitcoin’in “peşinden gitmesi” söylenen Mnuchin, kripto paraların risklerini çok fazla dille getiriyor.

2. ATH’ye Yakınken Aldığı Sert Bir Ret

25 Kasım’da Bitcoin bir kez daha tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 19.775 doları aşmayı, ulaşmasına %1 gibi bir oran kalmışken başaramadı. Lider kripto para, beş dakika sonra hemen 19.131 dolara doğru düzeltme yapmadan önce 16:50’de 19.490 dolarlık yeni bir 2020 zirvesine ulaştı.

3. Aşırı ısınan vadeli işlemler piyasası

Sürekli vadeli işlemler sunan önde gelen borsalardaki fon oranları, son zamanlarda yükselişte. Sonuç olarak, Bybt verilerine göre, toplam Bitcoin açık faizi %13.69 oranında düşerek, yüksek kaldıraçlı uzun pozisyon vadeli işlemlerini yok etti.

4. Yüksek sosyal hacim

Kripto analiz platformu Santiment’e göre, Bitcoin’in sosyal hacmi son zamanlarda yükselişe geçti ve bu da perakende kalabalığının sonunda FOMO’ya yenik düştüğünün sinyalini verdi.

Düşüşten bir gün önce Bitcoin aramaları, “sessiz” rallinin daha fazla dikkat çekmeye başlamasının ardından 2020’nin en yüksek seviyesine ulaştı.

5. Borsalara para gönderen balinalar

CryptoQuant CEO’su Ki Young Ju, Bitcoin balinalarının düşüşten birkaç saat önce kripto para borsalarına BTC yatırmaya başladığını belirtti.

Ancak yine de uzun vadeli zincir içi göstergelerin yükselişe geçtiğini belirtiyor.

6. Azalan ağ etkinliği

Geçtiğimiz günlerde CNBC’nin “Fast Trader” şirketi, Bitcoin adres sayısı büyümesinin çok yüksek olduğuna işaret etmişti.

Bu noktada Santiment, genellikle bir düşüş işareti olan günlük aktif adreslerin (DAA) azalan sayısına işaret çekiyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner